Unimot jest zainteresowany przejęciem należących do koncernu Shell 37,5 proc. udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt – poinformował Reuters. Zakład, którego większościowym udziałowcem jest rosyjski Rosnieft, po agresji kraju Władimira Putina na Ukrainę został objęty zarządem powierniczym przez niemiecki rząd. Oprócz polskiej firmy pakietem udziałów znajdującym się w rękach Shella ma być zainteresowanych kilka innych podmiotów.
/PATRICK PLEUL / DPA / /AFP
Reklama
Strony prowadzą rozmowy w sprawie przejęcia 37,5 proc. w rafinerii, której większościowym akcjonariuszem jest rosyjska spółka Rosnieft.
Rafineria w rękach Rosjan
Rosyjska własność spółki stanowi dla Niemiec problem. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę 54,17 proc. rosyjskich udziałów objęto zarządem powierniczym. Dało to niemieckiemu rządowi kontrolę nad spółką, jednak w praktyce własność pozostaje w rękach Rosjan.
Dlatego też Shell chce sprzedać swoje udziały w czwartej co do wielkości rafinerii w Niemczech. Unimot ma być jedną z kilku spółek, które są chętne do ich przejęcia.
Zarówno Shell, Unimot, jak i niemiecki resort gospodarki odmówiły udzielenia Reutersowi odpowiedzi na zadane pytania.
Zwróciliśmy się do przedstawicieli Unimot z prośbą o komentarz.
„W Grupie Unimot na bieżąco analizowane są pojawiające się okazje rynkowe, które mogłyby wpisywać się w realizację wyżej wymienionego celu strategicznego. Obecnie nie ma jednego sprecyzowanego kierunku dywersyfikacji biznesu lub projektu, który byłby na takim etapie zaawansowania, aby można było na jego temat przekazać informacje niewprowadzające w błąd opinii publicznej. Wszystkie projekty znajdują się w fazie szczegółowych analiz. Zgodnie ze standardami o znaczących działaniach Grupa odpowiednio informuje.
Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że wszystkie analizy scenariuszowe potencjalnych projektów, mających na celu rozszerzanie łańcucha wartości, nie wykluczają ekspansji zagranicznej Grupy na kraje ościenne, w zależności od sytuacji rynkowej i geopolitycznej.” – czytamy w oświadczeniu Biura Prasowego Unimot.
Kto przejmie udziały większościowe?
Jak podawał w lutym niemiecki „Handelsblatt”, nie brakuje zainteresowanych przejęciem zarówno mniejszościowego pakietu należącego do koncernu Shell, jak i większościowego pakietu Rosnieftu. Wśród nich jest Grupa Alcmene, będąca operatorem terminali naftowych.
„Gdyby za pomocą nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie energetycznym rząd wypchnął Rosnieft Deutschland, mocniejsze zainteresowanie wejściem do rafinerii wykazywałby zapewne polski PKN Orlen – wskazują eksperci. Dla Polaków jest nie do zaakceptowania, aby mieć udziały w rafinerii, gdy poprzez Rosnieft Deutschland większościowym udziałowcem jest rosyjskie przedsiębiorstwo” – napisano w niemieckiej gazecie.
Jak dodano, „Polska odgrywa kluczową rolę dla przyszłości rafinerii w Schwedt”.
Przez wiele lat rafinerię zaopatrywał rurociąg „Przyjaźń”, jednak na początku tego roku, w ramach sankcji za rosyjską napaść na Ukrainę, dostawy wstrzymano. Teraz rafineria zdana jest na rezerwowy rurociąg z portu z Rostocku oraz na polski naftoport w Gdańsku, który jest połączony ze Schwedt.
Rafineria Schwedt zaopatruje w paliwa Berlin i Brandenburgię, a także część przygranicznych regionów Polski.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News