Zapowiadane przez prezesa PiS narodowe media, w których mieliby znaleźć zatrudnienie pracownicy obecnej TVP, mogą zostać zbudowane na wydawnictwie Polska Press. Dlatego trwają rozmowy w sprawie jego błyskawicznej sprzedaży, nawet inwestorowi zagranicznemu – ustalił Onet.
Wieczór wyborczy w sztabie PiS, 15.10
Prawo i Sprawiedliwość miało być zupełnie nieprzygotowane na ewentualność oddania władzy po październikowych wyborach.
Jak mówił Onetowi anonimowo członek ścisłego kierownictwa PiS, partia „za bardzo uwierzyła w swoją własną propagandę, która okazała się niejednokrotnie zbyt toporna i tępa”.
Mimo zapowiadanego przez Kaczyńskiego powstania silnych prawicowych mediów, władza przez 8 lat rządów nie potrafiła takowych stworzyć.
Pomysł jednak nie upada, bo Kaczyński w pierwszej po ogłoszeniu wyników wyborów publicznej wypowiedzi mówił o stojącym przed PiS wyzwaniu, które polegać ma na stworzeniu mediów dużo większych niż obecna Strefa Wolnego Słowa i doprowadzić do tego, że jednak ten nasz przekaz medialny będzie mógł funkcjonować”
Polska Press? Sprzedać jak najszybciej
Na Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS, ma dojrzewać plan „błyskawicznej sprzedaży” grupy Polska Press.
Wydawnictwo w 2021 roku kupił Orlen realizując kontrowersyjną transakcję, polegającą na przejęciu spółki medialnej przez przedsiębiorstwo, którego największym udziałowcem jest państwo, co uznane zostało za atak na wolne media.
Jak mówi anonimowy informator Onetu, wielu wysokich rangą polityków PiS z Kaczyńskim na czele takiej sprzedaży by sobie życzyło.
Prawo w Firmie Sąd wstrzymał zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKIK w sprawie koncentracji – przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Prezes Orlenu Daniel Obajtek wyraził na Twitterze zaskoczenie decyzją sądu.
Choć w niedawnym wywiadzie dla Onetu prezes Orlenu Daniel Obajtek przekonywał, że ani on, ani politycy partii rządzącej nie wpływali na pracę dzienników, to tuż po ich zakupie wymieniono część redaktorów naczelnych, a przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi w prasie wydawanej przez Polska Press nie publikowano ogłoszeń wyborczych opozycji.
Sprzedaż Polska Press? Orlen zaprzecza
Orlen twierdzi, że nie prowadzi sprzedaży Polska Press.
„ORLEN nie prowadził i nie prowadzi rozmów na temat sprzedaży Polska Press. Grupa ORLEN konsekwentnie realizuje strategię, która ukierunkowana jest m.in. na rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji z klientami, coraz większą cyfryzację formatów sprzedaży oraz budowę platformy e-commerce. Inwestycja w Polska Press wpisuje się w tę strategię, w szczególności w zakresie budowy zintegrowanej platformy usług cyfrowych” [pisownia oryginalna – red.] – taką odpowiedź otrzymał Onet we wtorek rano za pośrednictwem Działu Relacji z Mediami grupy Orlen.
Z kolei jeden z członków zarządu Orlenu, z zastrzeżeniem anonimowości, potwierdził, że istnieje plan błyskawicznej sprzedaży wydawnictwa Polska Press, całości lub w częściach.
– Pewne zakulisowe rozmowy z potencjalnymi chętnymi do zakupu Polski Press trwają – twierdzi i dodaje, że jest już kilku chętnych na zakup, w tym kapitał zagraniczny. Wśród ewentualnych kontrahentów nie ma jednak ani Tomasza Sakiewicza, ani Michała Karnowskiego, czyli właścicieli największych prorządowych mediów.