Hafize Gaye Erkan, czyli szefowa tureckiego banku centralnego podała się do dymisji. Jako powód swojej rezygnacji wskazała na potrzebę ochrony swojej rodziny w obliczu „zamachu na reputację”. O Erkan zrobiło się ostatnio gorąco w kontekście zarzutów o nepotyzm.
Prezydent Turcji Recep Erdogan (GETTY, Anadolu)
Szefowa tureckiego banku centralnego, Hafize Gaye Erkan złożyła rezygnację ze stanowiska po serii oskarżeń o nepotyzm i korupcje. Jak przekazała, chce chronić swoją rodzinę w obliczu zamachu na jej reputację – opisuje cnbc.com. Na stanowisku zastąpił ją jej dotychczasowy zastępca – Fatih Karahan.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Sposób na wyższą emeryturę. Ekspert: rezygnacja z ZUS to błąd
Prezes banku centralnego Turcji złożyła rezygnację
Hafize Gaye Erkan wskazała na portalu X, że swoje obowiązki wypełnia z honorem od pierwszego dnia, a wszelkie oskarżenia są bezpodstawne. Portal CNBC przypomina, że w ostatnim czasie tureckie media rozpisywały się o pracownicy banku centralnego, która opowiedziała, że została niesłusznie zwolniona z banku przez ojca Erkan. Ojciec Erkan, według mediów, miał ponadto otrzymać od banku centralnego biuro, samochód służbowy i ochroniarzy.
Erkan powiedziała, że nie wyklucza, że stanie na drodze sądowej z osobami odpowiedzialnymi na te — jej zdaniem-oszczerstwa. Na oświadczenie Erkan oraz medialne doniesienia zareagował także Recep Erdogan, czyli prezydent Turcji – czytamy w CNBC. Potępił plotki, które — jak uznał — mają na celu podważenie postępu gospodarczego.
Zobacz także:
Wybory prezydenckie w Turcji. Erdogan ogłosił zwycięstwo
Hafize Gaye Erkan, była bankierka Goldmana Sachsa, całkowicie zmieniła podejście do polityki monetarnej, jakie do tej pory funkcjonowało w Turcji. Ze względu na galopującą, ponad 60 proc. inflację, Erkan zdecydowała się podnieść stopy procentowe z 8,5 proc. do aż 45 proc., co miało na celu zahamowanie inflacji.
Zobacz także:
Szwecja coraz bliżej NATO. Jest podpis Erdogana pod kluczową ustawą
Jak podkreśliła była już szefowa tureckiego banku centralnego, „program gospodarczy zaczął przynosić owoce”. Powołała się przy tym na rosnące rezerwy walutowe, a także na oczekiwania, że inflacja zacznie się ochładzać około połowy roku „jako dowód tego sukcesu” – czytamy w CNBC.