Stellantis odpowiada na cła Trumpa, zwalnia 900 pracowników

Stellantis wstrzymuje działalność w swoim zakładzie montażowym Jeep w Toluca w Meksyku na cały kwiecień. Decyzja ta jest reakcją na 25% cła na importowane pojazdy, które zostały wprowadzone przez administrację Trumpa. Ważne jest, aby zauważyć, że cła na komponenty samochodowe jeszcze nie weszły w życie; mają zostać wprowadzone 3 maja.

Zdjęcie

Fabryka Stellantis w Detroit (linia montażu Jeepów) /Bill Pugliano /AFP

Fabryka Stellantis w Detroit (linia montażowa Jeepa) / Bill Pugliano / AFP Reklama

Producent samochodów Stellantis ogłosił w czwartek, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w swoich zakładach w USA i wstrzyma działalność zakładów w Kanadzie i Meksyku na okres dwóch tygodni z powodu niedawno nałożonych ceł na importowane pojazdy.

Cła Donalda Trumpa wpływają na Stellantis

Zwolnienia dotkną kilku zakładów na Środkowym Zachodzie, w tym tych zlokalizowanych w obszarze metropolitalnym Detroit, jak donosi oddział ABC w Detroit. Ponadto działalność została zawieszona na dwa tygodnie w zakładzie montażowym Dodge i Chrysler w Windsor w Kanadzie, tuż za rzeką Detroit. Zakład montażowy Jeep w Toluca w Meksyku został zamknięty na cały kwiecień.

Reklama

Władze konglomeratu, do którego należy wiele marek amerykańskich i europejskich, wskazały, że decyzja ta wiąże się z wprowadzeniem 25-procentowego cła na importowane pojazdy.

Szok po wprowadzeniu taryf: „Będziemy potrzebować dyscypliny, aby przetrwać trudne czasy”

„W związku z wprowadzeniem nowych taryf w całym sektorze motoryzacyjnym musimy wykorzystać naszą zbiorową odporność i dyscyplinę, aby przetrwać ten trudny okres” — powiedział dyrektor generalny Stellantis America , Antonio Filosa, w wiadomości e-mail do pracowników, jak donosi ABC. „Szybko dostosujemy się do tych zmian polityki, aby chronić naszą działalność, utrzymać przewagę konkurencyjną i nadal dostarczać naszym klientom doskonałe produkty” — dodał.

Chociaż cła w wysokości 25% na pojazdy wprowadzone w czwartek dotyczą głównie samochodów importowanych spoza USA, wpłyną one również na amerykańskich producentów. Zgodnie z przepisami cła na pojazdy objęte umową USMCA (USA, Kanada i Meksyk) będą oceniane na podstawie procentowej zawartości zagranicznych podzespołów w importowanych pojazdach, chociaż w przyszłości mogą one również podlegać pełnej 25% taryfie.

Cła na części samochodowe zaczną obowiązywać od 3 maja

Cła na części samochodowe jeszcze nie weszły w życie – mają zostać wprowadzone 3 maja – co według ekspertów może mieć poważniejszy wpływ na koszty produkcji dla wszystkich producentów w USA

Na prośbę amerykańskiej „wielkiej trójki” producentów samochodów z Detroit – Forda, Stellantisa i General Motors – prezydent Trump odroczył o miesiąc wprowadzenie ceł na pojazdy .

W przeciwieństwie do Stellantis, Ford ogłosił w czwartek, że będzie oferował większość swoich pojazdów w cenach promocyjnych dostępnych dla pracowników firmy do czerwca. Ford może poprzeć taką promocję, według przedstawiciela firmy Roba Kaffla, ponieważ nadal posiada znaczne poziomy zapasów, na które nie mają wpływu nowe taryfy.

W czwartek wartości akcji wszystkich trzech „wielkich” spółek odnotowały znaczne spadki, wynoszące od 3 do 7 procent.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Hennig-Kloska w „Graffiti”: Ceny prądu spadają Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *