Rząd chce w czwartym kwartale przyjąć projekt ustawy o utworzeniu Portalu DOM, zawierający aktualne dane o cenach transakcyjnych mieszkań i domów jednorodzinnych w Polsce. Zakończyły się konsultacje projektu.
Portal DOM. Projekt jeszcze w tym roku (Adobe Stock, Fotokon)
Projekt ustawy zakłada utworzenie Portalu DOM, w którym będą gromadzone bieżące dane i informacje o transakcjach na rynku mieszkaniowym.
Poznamy ceny mieszkań, ale są wątpliwości
„Nowy darmowy portal ma podawać realne ceny mieszkań, ale tylko po uśrednieniu sześciu różnych transakcji. Zdaniem części ekspertów pozyskanie tak wielu danych będzie trudne” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Spór o składkę zdrowotną. Czarnek: Chętnie pomożemy PSL i Polsce 2050
Katarzyna Kuniewicz, zajmująca się badaniem rynku w Otodom Analytics w rozmowie z „DGP” przekonuje, że to założenie „wybija temu projektowi zęby”.
„Na, ile ustalona w ten sposób średnia cena będzie informacją rzeczywiście użyteczną? Przyjęcie tak restrykcyjnych założeń będzie źródłem rozczarowania użytkowników, którzy od wielu lat czekają na upowszechnienie dostępu do danych transakcyjnych” – mówi Dziennikowi Katarzyna Kuniewicz.
Inni eksperci zwracają uwagę, że projekt pomija rejestry cen nieruchomości, z których zobowiązani są korzystać rzeczoznawcy, przygotowujący wyceny.
Zobacz także:
PiS ucieknie spod topora? Wiemy, co zamierza PKW
Portal DOM. Oto szczegóły projektu
Portal DOM będzie prowadzony w oparciu o trzy źródła danych i informacji. To dane z rynku pierwotnego dotyczące umów w zakresie mieszkań i domów jednorodzinnych objętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych obowiązanych do zgłaszania danych do Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Publikowane będą także dane z rynku pierwotnego dotyczące umów sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nieobjętych obowiązkiem prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego, pozyskiwane od podmiotów profesjonalnych nieobjętych obowiązkiem zgłaszania danych do ewidencji.
W portalu znajdą się także dane z rynku pierwotnego i wtórnego przekazywane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.
Zobacz także:
"Nie ma śladów logowania". Fikcyjne zatrudnienia, prezes PKO BP ujawnia
Proponuje się, aby prowadzenie Portalu DOM zostało powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który prowadzi już Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W Ewidencji są gromadzone dane, które częściowo będą mogły zasilić również Portal DOM.