Rosja omija zachodnie sankcje. Miliardy płyną do Kremla

Szacuje się, że w 2024 r. Unia Europejska importowała ropę i gaz z Rosji o wartości 22 miliardów euro, według ekspertów z Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) oraz Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW Kiel). Dla porównania UE udzieliła Kijowowi zaledwie 19 miliardów euro pomocy finansowej. Należy zauważyć, że kwota ta dotyczy wyłącznie pomocy finansowej niezwiązanej ze wsparciem wojskowym, która stanowiła znacznie większą sumę. Niezależnie od zastosowanych wskaźników, w trzecim roku szeroko zakrojonej agresji na Ukrainę Kreml czerpał ogromne zyski z eksportu ropy i gazu, wspomagany przez znaną „flotę cienia”, która umożliwiła Moskwie obejście zachodnich sankcji. Analitycy spekulują, czy nadchodzący 16. pakiet sankcji UE zmniejszy dochody Rosji z ropy i gazu, które stanowią główne źródło finansowania wysiłków wojskowych Moskwy. Zdjęcie

Rosja zarabia krocie na eksporcie paliw kopalnych i finansuje wojenną machinę. Na zdj. Plac Czerwony w Moskwie /Natalia Kolesnikova /AFP

Rosja czerpie ogromne zyski z eksportu paliw kopalnych i wspiera wysiłek wojenny. Na zdjęciu: Plac Czerwony w Moskwie / Natalia Kolesnikova / AFP Reklama

Jak podaje Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) , a brytyjski dziennik The Guardian w poniedziałek podkreślił, że w trzecim roku totalnej inwazji Kremla na Ukrainę Unia Europejska przeznaczyła na rosyjską energię więcej środków niż na pomoc finansową dla Kijowa .

Kraje UE kupują ropę i gaz od Rosji

W 2024 r. szacowane wydatki UE na import ropy naftowej i gazu z Rosji osiągnęły 22 mld euro , podczas gdy pomoc finansowa dla Ukrainy wyniosła 19 mld euro, zgodnie z danymi CREA i IfW Kiel. Statystyki te nie uwzględniają pomocy wojskowej ani humanitarnej udzielonej Kijowowi przez UE, koncentrując się wyłącznie na pomocy finansowej.

Reklama

Christoph Trebesch, ekonomista z IfW w Kilonii, zauważył, że państwa europejskie przeznaczają średnio mniej niż 0,1 proc. swojego PKB na wsparcie finansowe dla Ukrainy.

„W innych konfliktach wiele krajów wykazało się większą hojnością. Na przykład Niemcy udzieliły znacznie większej pomocy Kuwejtowi (który został zaatakowany przez Irak) w latach 90. w porównaniu z tym, co zaoferowały Ukrainie w podobnym okresie” – zauważył Trebesch.

Kreml czerpie ogromne zyski z eksportu paliw

Raport CREA ujawnia ponadto, że w trzecim roku inwazji na Ukrainę Rosja osiągnęła kwotę 242 miliardów euro z eksportu paliw kopalnych .

Podkreśla się, że Moskwa opiera się na dochodach podatkowych pochodzących z przemysłu naftowego i gazowego do połowy i stosuje metody unikania zachodnich sankcji poprzez wykorzystanie tzw. floty cieni. CREA szacuje, że statki te odpowiadają za transport towarów o wartości około jednej trzeciej dochodów Rosji z eksportu paliw kopalnych.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE jednogłośnie zatwierdzili w Brukseli 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Ten nowy zestaw sankcji obejmie dodatkowe sektory rosyjskiej gospodarki, a także części tzw. floty cieni.

„Shadow Fleet” w Radzie Cenzury. Czy następny pakiet sankcji okaże się skuteczny?

Szacuje się, że „flota cienia” składa się z kilkuset starych, niebezpiecznych tankowców pływających pod różnymi banderami. Statki te mają kilka cech wspólnych – często nie są ubezpieczone, brakuje im systemów szybkiego śledzenia, a ich stan stwarza ryzyko zarówno dla załogi, jak i dla środowiska. Morze Bałtyckie jest głównym akwenem, przez który przepływają trasy tych tankowców „floty cienia”.

W zeszłym roku Kijowska Szkoła Ekonomiczna (KSE) poinformowała, że rosyjska „flota cieni” transportowała niemal o 70 procent więcej ropy niż w roku poprzednim i coraz bardziej zagrażała środowisku.

Rosyjski gaz skroplony trafia na rynek UE

Raport wzywał również do ograniczenia stosowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) . Od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Europa ograniczyła import gazu z Rosji za pośrednictwem rurociągów, ale częściowo zaspokoiła swoje zapotrzebowanie na energię za pomocą LNG, w tym dostaw z Rosji.

Jan-Eric Faehnrich, analityk z norweskiej firmy Rystad Energy, podkreślił, że znaczenie LNG w UE i Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosło od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji – z przedwojennego szczytu 81,3 mln ton w 2019 r. do 119 mln ton w 2022 r. Ponadto zauważył, że Rosja była drugim co do wielkości eksporterem LNG do Europy w zeszłym roku.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Zapłacili fałszywymi banknotami Wydarzenia 24

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *