PLLuM to model językowy przeznaczony do użytku przez administrację rządową, przedsiębiorstwa i badaczy; jest dostępny dla wszystkich obywateli za pośrednictwem chatbota, stwierdził w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Ministerstwo utworzyło konsorcjum HIVE, którego celem jest wdrożenie modeli AI w mObywatelu i różnych urzędach, dodał wiceminister Dariusz Standerski.
„PLUuM to sprawdzony model, który ma wzmocnić polską suwerenność cyfrową; poleganie wyłącznie na korporacjach zagranicznych, zwłaszcza amerykańskich, byłoby błędem” – zauważył wicepremier Gawkowski na konferencji prasowej.
Jak wskazał wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, PLLuM został wydany na Hugging Face, zawierającym 18 modeli, które wykorzystują od 8 do 70 miliardów parametrów.
Modele te są dostępne w dwóch formatach: komercyjnym i niekomercyjnym, czyli naukowym, jak zauważył dr inż. Jan Kocoń, naukowy lider inicjatywy PLLuM. „Większe modele są zazwyczaj bardziej inteligentne, ale wymagają też więcej zasobów; podczas gdy modele komercyjne mogą być nieco gorszej jakości, nadają się do użytku korporacyjnego i mogą być dostosowane do konkretnych wymagań” – wyjaśnił Kocoń.
Przedstawiciele ministerstwa wspomnieli podczas konferencji, że model jest również dostępny w formacie przeglądarkowym, dzięki czemu każdy może z nim poeksperymentować.
„PLLuM jest rozwijany przy użyciu oryginalnych polskich danych, opartych na jednym z największych korpusów tekstowych w kraju, obejmującym ponad 100 miliardów słów” – podkreślił dr inż. Kocoń. Jest dostosowany do niuansów języka polskiego i terminologii stosowanej w administracji publicznej, stwierdzili dalej.
Podkreślili, że projekt ten jest realizowany na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, które jest właścicielem wyników i nadzoruje rozwój PLLuM. Wcześniej w skład konsorcjum wchodziły: Politechnika Wrocławska jako lider projektu, Instytut Informatyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB), Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI