Powódź 2024. Minister finansów ogłasza pakiet dla poszkodowanych

Minister finansów Andrzej Domański przedstawił na posiedzeniu sztabu kryzysowego pakiet wsparcia dla kredytobiorców i firm z terenów dotkniętych przez powódź. Osoby, które straciły dostęp do swoich mieszkań będą mogły skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Państwo zapłaci za te osoby dwanaście rat kredytu i będzie to wsparcie bezzwrotne. Zdjęcie

Minister finansów Andrzej Domański przekazał szczegóły pakietu wsparcia dla powodzian /Maciej Kulczyński /PAP

Minister finansów Andrzej Domański przekazał szczegóły pakietu wsparcia dla powodzian /Maciej Kulczyński /PAP Reklama

Poszkodowani w wyniku powodzi będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców; wsparcie to będzie mogło być przyznane, jeśli utracili – choćby czasowo – dostęp do mieszkania – tłumaczył minister finansów. 

Powódź 2024. Będzie wsparcie państwa dla kredytobiorców

Jak dodał, fundusz będzie spłacał za poszkodowanych raty przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości tych rat. Wsparcie nie będzie wiązało się z koniecznością jego późniejszego zwrotu. Będzie przyznawane na podstawie wniosku, który będzie można składać papierowo lub elektronicznie.

– Chcę, żeby to jeszcze raz wybrzmiało: dwanaście miesięcy raty kredytów będziemy spłacali my jako państwo przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – dodał premier Donald Tusk.

Reklama

Szef rządu podkreślił, że „to umorzenie, nie przesunięcie„. – Przynajmniej na rok będziecie mieli spokój ze spłatą kredytu – dodał, zwracając się bezpośrednio do poszkodowanych.

Andrzej Domański poinformował też, że rozmawiał z przedstawicielami Związku Banków Polskich. – Sektor bankowy aktywnie włączy się w pomoc powodzianom – powiedział. Jak przekazał, otrzymał od ZBP zapewnienie, że trwają prace nad stosownymi mechanizmami wsparcia kredytobiorców, dotyczących m.in. właśnie zawieszania spłaty rat, i te pracę są już „zaawansowane”. Procedury mają być maksymalnie uproszczone.

Minister finansów obiecuje pomoc dla firm z terenów dotkniętych powodzią

Wsparcie mają otrzymać też przedsiębiorcy z terenów dotkniętych klęską powodzi. W związku z tym toczące się prace nad systemem odraczania płatności rat obejmują także kredyty zaciągnięte przez małe i średnie firmy, a nie tylko przez klientów indywidualnych. – Wiemy, że dla wielu małych i średnich firm obsługa kredytu jest w tej chwili niemożliwa – powiedział Domański.

Według informacji przekazanych przez szefa resortu finansów, przygotowywany jest też projekt rozporządzenia, na mocy którego przedsiębiorcy będą mogli odroczyć płatność należności z tytułu podatków VAT, PIT i CIT. Ma on trafić do konsultacji jeszcze dziś. – Oczekuję, że jutro będzie gotowy do podpisu – powiedział minister.

Przedsiębiorcy, którzy mieliby zapłacić we wrześniu VAT należny za sierpień, dostaną na to czas do 25 stycznia 2025 roku – przekazał minister finansów. Z kolei należności z tytułu podatków PIT i CIT przypadające na okres od września do końca roku będzie można rozliczyć dopiero w rozliczeniu rocznym.

Domański przypomniał też informacje podane wcześniej przez ZUS. Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią, po złożeniu oświadczenia, że zostali poszkodowani na skutek żywiołu, mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w terminie do 15 września 2025 r. Nie będzie to pociągało za sobą naliczania żadnych odsetek.

Powódź w Polsce. MF gotowe do zwiększania wsparcia finansowego

Andrzej Domański dodał, że jego resort pracuje, aby zwiększyć środki na pomoc powodzianom i odbudowę po powodzi. – Te 2 mld to środki wstępne i pracujemy, aby kwotę wyraźnie zwiększyć – powiedział.

Poinformował, że do MF wpłynęły już wnioski od wojewody dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego o wypłatę zasiłków dla powodzian. Resort przekazał już wojewodom środki na realizację świadczeń. – Te pieniądze są już dostępne – zapewnił minister.

Jak zaznaczył, MF jest przygotowane do dalszych działań i ewentualnych decyzji zwiększających budżet wojewodów.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polska potrzebuje podatku wojennego? „Wyszedłbym do Polaków i im powiedział” INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *