Poznaliśmy najnowsze dane dotyczące inflacji w strefie euro i Unii Europejskiej. Jak poinformował Eurostat, w eurozonie inflacja w sierpniu spadła do 2,2 proc. w ujęciu rok do roku z 2,6 proc. w lipcu. W UE wskaźnik inflacji w sierpniu wyniósł 2,4 proc. rdr w sierpniu wobec 2,8 proc. w lipcu. Jak wypada Polska? Według Eurostatu, inflacja HICP w Polsce wyniosła w ubiegłym miesiącu 4,0 proc. i to jeden z najwyższych odczytów w UE.
/123RF/PICSEL
Inflacja HICP, czyli zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, to miara wzrostu cen stosowana przez Eurostat. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do obliczania inflacji CPI – tylko z wydatków budżetów domowych.
Inflacja w Polsce. Jesteśmy w pierwszej trójce krajów UE z największym wzrostem cen
Z najnowszej publikacji Eurostatu dowiadujemy się, że inflacja HICP w Polsce w sierpniu wyniosła 4,0 proc. rdr. Wyższy wskaźnik inflacji HICP odnotowano jedynie w Rumunii (5,3 proc.) i w Belgii (4,3 proc.). Znaleźliśmy się więc na podium, choć w tym przypadku nie ma się z czego cieszyć.
Reklama
Najniższym wskaźnikiem inflacji w HICP w sierpniu w ujęciu rocznym mogą pochwalić się Litwa (0,8 proc.), a także Łotwa, Irlandia, Słowenia i Finlandia (w każdym z tych krajów inflacja wyniosła 1,1 proc.).
W porównaniu z lipcem, wskaźnik inflacji HICP w ujęciu rocznym obniżył się w 20 krajach członkowskich UE, w jednym pozostał na stabilnym poziomie (chodzi o Polskę), a w sześciu krajach wzrósł.
Inflacja w strefie euro spadła w sierpniu, ale ceny usług wciąż ją podsycają
Inflacja w strefie euro obniżyła się o 0,4 pkt. proc. i wyniosła w sierpniu 2,2 proc., ale wzrost cen usług pozostaje poważnym problemem. Jak podał Eurostat, to właśnie ceny usług miały największy „wkład” w sierpniowy odczyt inflacji HICP (1,88 pkt. proc.). Na drugim miejscu znalazły się ceny żywności, napojów alkoholowych i tytoniu (0,46 pkt. proc.).
Przypomnijmy – cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego to inflacja HICP na poziomie 2 proc. w ujęciu rok do roku. Według najnowszej projekcji makroekonomicznej EBC, w tym roku inflacja HICP ma wynieść średniorocznie 2,5 proc., a w 2025 r. obniżyć się do 2,2 proc. W 2026 r. średnioroczna inflacja w strefie euro przewidywana jest na poziomie 1,9 proc.
Kolejne odczyty inflacji HICP to jeden z głównych wyznaczników, którymi kieruje się EBC przy podejmowaniu decyzji w zakresie polityki monetarnej w eurolandzie. Na wrześniowym posiedzeniu Rada Prezesów EBC zdecydowała się na drugą w tym cyklu obniżkę stóp procentowych w strefie euro. Stopa depozytowa została obniżona o 25 punktów bazowych – do 3,50 proc., a stopa refinansowa o 60 punktów bazowych – do 3,65 proc. Stopa kredytu w banku centralnym również spadła o 25 punktów bazowych i wynosi obecnie 4,25 proc.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News