Dziś ma zostać uruchomiona specjalna strona rządowa z najważniejszymi informacjami dotyczącymi sytuacji powodziowej oraz uruchomionej pomocy. Do tej pory informacje na ten temat były „porozrzucane” w różnych miejscach, a brak usystematyzowanych wiadomości skupionych w jednym miejscu wytykali nie tylko przedstawiciele opozycji, ale także komentatorzy polityczni.
/Maciej Kulczyński /PAP
Dosłownie w najbliższych godzinach ma zostać uruchomiona rządowa strona skupiająca najważniejsze informacje na temat sytuacji powodziowej oraz uruchamianej pomocy. Zawartość informacji koordynuje CIR, a operacyjnie zajmuje się tym Ministerstwo Cyfryzacji – wynika z Informacji Interii. Serwis powstanie w domenie gov.pl.
Powódź 2024. Rząd uruchomi specjalny serwis
Będą tam agregowane wszystkie ważne informacje o sytuacji na zalanych terenach, o działaniach podejmowanych przez rząd i poszczególne ministerstwa, jaka pomoc została uruchomiona, jak można ją uzyskać – ale także wskazówki, jak można pomóc powodzianom.
Reklama
Brak takiej usystematyzowanej informacji ze strony rządu był krytykowany w mediach społecznościowych. Tym bardziej, że część informacji także z rządu wywołała spore zamieszanie, jak choćby poniedziałkowa zapowiedź minister resortu klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski o niskooprocentowanych pożyczkach na likwidację skutków powodzi, co wywołało burzę w sieci, a wyjaśnienia pojawiły się dopiero następnego dnia.
Jaka pomoc dla poszkodowanych przez powódź?
Rząd uruchomił lub zapowiedział kolejne formy pomocy dla powodzian – pomoc finansową w postaci zasiłków dla poszkodowanych czy pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych. Przygotowywany jest też projekt rozporządzenia, na mocy którego przedsiębiorcy będą mogli odroczyć płatność należności z tytułu podatków VAT, PIT i CIT. Ma on trafić do konsultacji jeszcze dziś.
ZUS ze swej strony ogłosił, że przedsiębiorcy na terenach objętych stanem klęski żywiołowej mogą umorzyć składki. Jednak wszystkie te informacje są „porozrzucane” po różnych stronach ministerstw i instytucji rządowych albo podawane po konferencjach przez media społecznościowe.
Gabinet Tuska skrytykowany przez byłego rzecznika rządu. „Była jasna procedura”
Brak specjalnej zakładki na stronie rządowej gov.pl został skrytykowany w sieci, ale także przez rzecznika rządu za czasów PiS, Piotra Mullera.
Rozwiń
„W czasach, gdy byłem rzecznikiem prasowym rządu, była jasna procedura na takie sytuacje. Powstawał osobny serwis internetowy w domenie GOV.PL (gotowe szablony są w posiadaniu CIR). W mediach komunikowano, że pod tym adresem są dostępne informacje” – napisał w serwisie X były rzecznik rządu PiS, zamieszczając „instrukcję” działania.
Monika Krześniak-Sajewicz
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News