Celem nowej ustawy będzie szybkie dostosowanie polskiego prawa do przyjętych kolejnych pakietów sankcji przeciw Rosji wraz z instrumentami zapobiegającymi ich omijanie. Nowa ustawa da podstawę do stworzenia szerokiego i skutecznego katalogu kar za łamanie i obchodzenie nałożonych sankcji.
Kolejne pakiety sankcyjne mają na celu skłonić Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą (PAP, PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL)
Rząd przygotowuje projekt kompleksowej ustawy sankcyjnej w całości odzwierciedlającej system sankcyjny UE – poinformowało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
„Planowane jest m.in. znowelizowanie obowiązującej ustawy z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego.
Zobacz także:
KAS odmraża środki rosyjskich firm w Polsce. 1,3 mld zł uwolnionych spod sankcji
Jak wskazuje resort, jej głównym celem jest szybkie dostosowanie ustawy do przyjętych od kwietnia 2022 r. kolejnych pakietów sankcji przeciw Rosji wraz z instrumentami zapobiegającymi ich omijanie. „Ponadto przygotowywany jest projekt kompleksowej ustawy sankcyjnej w całości odzwierciedlającej system sankcyjny UE” – napisano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Przygotowywana obecnie kompleksowa ustawa sankcyjna będzie stanowić spójny, krajowy system penalizacji naruszania i obchodzenia sankcji unijnych – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
„Jednocześnie, będzie transponować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie definicji przestępstw związanych z naruszeniem unijnych środków ograniczających oraz kar za takie przestępstwa (COM(2022) 684), która, biorąc pod uwagę obecny postęp negocjacji, ma wejść w życie w maju 2025 r., co daje podstawę do stworzenia szerokiego i skutecznego katalogu kar za łamanie i obchodzenie nałożonych sankcji” – dodano.