On jest bardzo sensownym człowiekiem – mówił były programista Space X Tomasz Czajka, opisując relacje z prezesem spółki Elonem Muskiem. Gość programu „Didaskalia” Wirtualnej Polski pokusił się o prognozy dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji.
Tomasz Czajka (YouTube, WP)
„Didaskalia” to seria podcastów wideo Wirtualnej Polski, w których Patrycjusz Wyżga rozmawia ze swoimi gośćmi o najważniejszych tematach politycznych, gospodarczych, społecznych i naukowych. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 11 marca 2023 roku. Do tej pory w ramach cyklu ukazało się kilkadziesiąt wywiadów. Kanał „Didaskalia” na YouTube zgromadził ponad 250 tys. subskrybentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Jakim szefem jest Elon Musk? – Tomasz Czajka – didaskalia#65
Polak pracował z Elonem Muskiem. „Mówili mi: nie mów, że coś jest źle, bo cię zwolni”
Jednym z gości programu był Tomasz Czajka, programista, były pracownik firmy Space X, zarządzanej przez Elona Muska – jednego z najbogatszych ludzi świata.
Czajka opisał kulisy pierwszego oficjalnego spotkania z Muskiem. Rozmowa dotyczyła kodu, na bazie którego miał odbyć się kosmiczny lot jednej z rakiet Space X. – Ludzie mi mówili: uważaj, bo może cię zwolnić, jak powiesz, że coś jest nie tak. Ale on jest bardzo sensownym człowiekiem. Porozmawialiśmy, ilu ludzi musi dodatkowo pracować nad tym kodem – wspomina Czajka, zaznaczając, że sam nie dałby rady opracować kodu o czasie.
Programista poruszył również temat rozwoju sztucznej inteligencji. – Chat GPT nie myśli logicznie: on umie posługiwać się językiem, ale w myśleniu logicznym nie jest zbyt dobry – uważa Czajka. Jednocześnie przekonywał, że za kilka lat iloraz inteligencji Chatu GPT może osiągnąć poziom IQ przeciętnego człowieka. – Nie zatrzyma się na tym – dodał.
Zobacz także:
"Będzie ich bardzo mało". Ekspertka zaskakująco o pracy w erze AI
– Dla mnie to realistyczna wizja, że pogodzimy się, że maszyny będą kolejnym etapem rozwoju. Możemy nawet być dumni, że stworzyliśmy coś takiego – ocenił Czajka. – Jeśli ktoś myśli, że mimo tej wysokiej inteligencji my nadal będziemy mieli jakąś przewagę, bo nadal jesteśmy świadomi, to według mnie myli się – podkreślił.
Nowe odcinki z programu „Didaskalia” publikowane są w każdą niedzielę o godz. 19. W ramach cyklu powstała miniseria „Szare Didaskalia” traktująca o polityce krajowej.
Jak opisują sami twórcy „Didaskalia to tekst poboczny, który czytającemu pozwala lepiej zorientować się w kontekście sytuacyjnym danego wydarzenia”. Patrycjusz Wyżga w rozmowach ze swoimi gośćmi odkrywa kolejne warstwy złożonych problemów, dążąc do szerszego oglądu, który pozwala lepiej rozumieć zachodzące na świecie zmiany i procesy.
Wszystkie odcinki można znaleźć TUTAJ.
Zobacz także: