Pocztowcy szykują strajk, chcą podwyżek. Minister o „tragicznym stanie”

Związek Zawodowy Pracowników Poczty rozpoczyna przygotowania do strajku ostrzegawczego; domaga się m.in. podwyżek. Tymczasem nowe władze państwowego operatora przygotowują się do wdrożenia planu naprawczego spółki, który ma uzdrowić jej sytuację. Zakłada on masowe zwolnienia i ograniczenie czasu pracy placówek. – Poczta Polska została nam przekazana w tragicznym stanie – mówi minister aktywów państwowych Borys Budka. Zdjęcie

Pocztowcy szykują strajk, chcą podwyżek. Minister aktywów państwowych Borys Budka wskazuje na "tragiczną sytuację" spółki /123RF/PICSEL

Pocztowcy szykują strajk, chcą podwyżek. Minister aktywów państwowych Borys Budka wskazuje na „tragiczną sytuację” spółki /123RF/PICSEL Reklama

Związek Zawodowy Pracowników Poczty (ZZPP) poinformował na swojej stronie, że do 8 maja 2024 r. oczekuje na przedstawienie przez pracodawcę propozycji wzrostu wynagrodzeń w trwających sporach zbiorowych, a równocześnie rozpoczyna przygotowania do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego 16 maja w godz. 8:00-10:00. Strajk może zostać odwołany w przypadku przedstawienia przez pracodawcę – do 8 maja – satysfakcjonującej propozycji wzrostu wynagrodzeń – zaznaczył związek, który zachęca także wszystkich pracowników i wszystkie organizacje związkowe do „aktywnego w nim udziału, jak również włączenia się w przygotowywane akcje informacyjne”.

Reklama

ZZPP podaje ponadto, że w czwartek organizacje związkowe spotkały się z pracodawcą w ramach etapu mediacji trwających sporów zbiorowych. Według związku, pracodawca zaproponował zawarcie ze stroną społeczną „swoistego paktu”, uzyskania zgody na zwolnienia grupowe w zamian za co część z pozyskanych w tym trybie funduszy przeznaczyć na podwyżki dla pozostałych pracowników. Propozycja ta jest sprzeczna z ideami społecznymi oraz związkowymi i należy ją traktować jako kolejny wyraz lekceważenia pracowników i reprezentujących ich organizacji związkowych – napisali związkowcy.

Pocztę czeka „terapia szokowa”? Minister aktywów o tragicznym stanie spółki

Tymczasem, jak donosiła niedawno „Rzeczpospolita”, nowy prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz ma plan na „uzdrowienie” borykającej się z ogromnymi problemami instytucji. W spółce ma dojść do zwolnień grupowych, które mają objąć głównie pracowników administracji. Z kolei urzędy poza dużymi miastami i centrami handlowymi mają być zamykane w soboty, zmniejszona ma być liczba okienek i czas pracy urzędów (nie będzie pracy na dwie zmiany).

Ta swoista „terapia szokowa” budzi sprzeciw związkowców – jak można było przeczytać w Rzeczpospolitej, „pocztowa Solidarność już zapowiedziała na wtorek protest przed Ministerstwem Aktywów Państwowych”. Co więcej, według nieoficjalnych doniesień, pocztowców mają wesprzeć w akcji protestacyjnej górnicy.

O sytuację Poczty Polskiej zapytany został na antenie TVN24 minister aktywów państwowych Borys Budka. – Poczta Polska została nam przekazana w tragicznym stanie – powiedział i przypomniał, że spółka tylko w zeszłym roku zanotowała 600 mln zł straty

Urzędy pocztowe wyglądają jak sklepy z dewocjonaliami, a nie placówki operatora publicznego; pocztą rządzili dyletanci, a dziś ma ona profesjonalny zarząd – mówił Budka.

Budka o zwolnieniach na Poczcie. „Tam, gdzie się da, redukcja w drodze naturalnych odejść”

Według niego, rząd zapewni ciągłość pracy wszystkich placówek pocztowych, oraz dokona takiej transformacji, by koszty pracownicze nie odbijały się na funkcjonowaniu Poczty. Zarząd Poczty w przyszłym tygodniu będzie przedstawiał swoje plany – zaznaczył Budka, dodając, że jeśli chodzi o zwolnienia, to opowiada się za tym, by tam, gdzie się da, redukować zatrudnienie w drodze naturalnych odejść pracowników, np. na emeryturę.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy nie potrafił prawidłowo notyfikować pomocy publicznej w postaci zwrotu za świadczenie usługi powszechnej. Udało nam się ekspresowo przyjąć przepisy pozwalające przekazać pieniądze bez czekania na notyfikację – stwierdził Budka.

W marcu parlament przyjął odpowiednią nowelizację Prawa pocztowego, przewidującą przekazanie Poczcie Polskiej 2,052 mld zł z tego tytułu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, ale skierował ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.

Minister aktywów dodał, że rząd chce, aby do końca roku do Poczty Polskiej trafiły dotacje na sfinansowanie obowiązku świadczenia tzw. usług powszechnych w 2024 i 2025 r.

Poczta Polska to największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Chiński PKB lepszy niż prognozowano. „Podchodziłbym sceptycznie” INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *