Płatne wejście do Hagia Sophia. Będzie potrzebny bilet

Już wkrótce zagraniczni turyści odwiedzający Stambuł i pragnący zwiedzić słynny meczet Hagia Sophia będą musieli zapłacić za wstęp – zdecydował turecki rząd. Jak podaje tamtejszy portal trthaber.com, wymóg wejdzie w życie w połowie stycznia przyszłego roku. Cena biletu nie została jeszcze ustalona. Zdjęcie

Od połowy stycznia trzeba będzie płacić za wstęp do meczetu Hagia Sophia /123RF/PICSEL

Od połowy stycznia trzeba będzie płacić za wstęp do meczetu Hagia Sophia /123RF/PICSEL

Reklama

Mehmet Nuri Ersoy, minister kultury i turystyki Turcji wyjaśnił, że począwszy od 15 stycznia 2024 r., zgodnie z wytycznymi UNESCO, rząd wprowadzi w życie plan zarządzania liczbą odwiedzających słynny meczet. 

Posunięcie to ma na celu renowację meczetu Hagia Sophia i otaczającego go Placu Sułtana Ahmeda – wyjaśnił minister. Oba te miejsca znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Bilety tylko dla obcokrajowców

Wymóg zakupu biletów wstępu dotyczyć będzie zagranicznych turystów, nie obejmie wiernych. Aby nie dochodziło do pomyłki, od połowy stycznia każda z tych grup będzie wchodziła do świątyni oddzielnym wejściem. Prace remontowe i konserwatorskie trwają. 

Obywatele Turcji przyjeżdżający w celach religijnych nie odczują żadnych zmian, jednak osoby z zagranicy, przybywające w celach turystycznych i kulturalnych, będą zobowiązane do uiszczenia opłaty za wstęp – wyjaśnił turecki minister. 

Mehmet Nuri Ersoy podkreślił, że głównymi przyczynami decyzji o wprowadzeniu opłat jest zwiększenie jakości zwiedzania oraz poziomu bezpieczeństwa. 

Od połowy stycznia informacje o Hagia Sophia będą udostępniane turystom w 16 językach za pośrednictwem aplikacji z kodem QR oraz słuchawek. – Odtąd odwiedzający będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat historii i ikon naszej świątyni w cichym otoczeniu, bez przeszkadzania wiernym – argumentował szef resortu kultury i turystyki. 

Turystów w Turcji przybywa

Na razie nie określono, ile będzie kosztował bilet. W 2020 roku, przed zmianą statusu budowli z muzeum na meczet, za wejście trzeba było zapłacić 100 lir tureckich – równowartość niespełna 15 zł. W tej chwili – podobnie jak w przypadku wszystkich innych meczetów w Turcji – wstęp do świątyni jest darmowy. 

Do Turcji przyjeżdża coraz więcej turystów. Z danych tamtejszego rządu wynika, że na koniec września liczba zagranicznych odwiedzających wyniosła 45,2 mln. To o 5 mln więcej niż w całym 2022 roku. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 52: Więcej integracji w UE. Czy to dobre rozwiązanie dla Polski? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *