Jak donoszą media, hakerzy wzięli na cel działalność Pepco Group na Węgrzech. W wyniku ataku phishingowego koncern stracił środki pieniężne o wartości ok. 15,5 mln euro (ok. 66,7 mln zł). Choć sprawą zajmują się już odpowiednie służby, spółka przyznaje, że nie wie, czy uda jej się odzyskać chociaż część utraconych środków.
/MAX SLOVENCIK / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP /AFP
W wydanym komunikacie Grupa Pepco zapewnia, że podjęła natychmiastowe kroki mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
Pepco padło ofiarą ataku phishingowego
– Grupa podjęła natychmiastowe kroki, by wyjaśnić i odpowiednio zareagować na ten incydent, a przy tym zapewnić bezpieczeństwo systemów IT całej Grupy, jak również wewnętrznego nadzoru finansowego – napisano.
Dodano, że Pepco pracuje wraz z bankami oraz policją nad odzyskaniem utraconych środków. Pepco zdecydowało również o przeprowadzeniu kontroli systemów i procesów w całej grupie, by zapewnić lepsze zabezpieczenia w przyszłości.
Atak spowodował stratę około 15,5 mln euro. Spółka twierdzi, że na tym etapie nie jest jasne, czy środki uda się odzyskać, chociaż podejmowane są różne wysiłki za pośrednictwem partnerów bankowych i policji.
Reklama
Spółka straciła ok. 15,5 mln euro. Nie wiadomo, czy pieniądze uda się odzyskać
Spółka poinformowała, że nie posiada informacji na temat tego, czy incydent dotyczył informacji bądź danych pochodzących od klientów, dostawców lub pracowników. Przy okazji Pepco zapewniło, że utrzymuje zdrowy bilans, z płynnością na poziomie ponad 400 mln euro (w ramach kapitału własnego oraz kredytów), a generacja gotówki z działalności pozostaje silna.
Atak phishingowy
Metoda, która posłużyli się hakerzy, czyli phishing, to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Cyberprzestępcy podszywają się np. pod firmy kurierskie czy operatorów telekomunikacyjnych i starają się wyłudzić takie dane jak hasła do kont bankowych, kont społecznościowych oraz systemów biznesowych.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL