Parlament Europejski popiera wyższe cła na rosyjskie nawozy

22 maja 2025 r. Parlament Europejski zatwierdził stopniowe zwiększanie taryf na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Ta inicjatywa jest częścią strategii UE mającej na celu zmniejszenie zależności od tych krajów i osłabienie ich gospodarek w obliczu trwającego konfliktu na Ukrainie.

Zdjęcie

The European Parliament has approved a regulation introducing gradual increases in tariffs on fertilizers imported from Russia and Belarus /Flickr/European Parliament /press materials

Parlament Europejski zagłosował za rozporządzeniem wprowadzającym stopniowe podwyżki ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi / Flickr/Parlament Europejski / materiały prasowe Reklama

Parlament Europejski zadał Rosji i Białorusi kolejny cios . W czwartek 22 maja PE poparł rozporządzenie , które wprowadza stopniowe podwyżki taryf na nawozy importowane z tych dwóch krajów . Ten ruch jest elementem strategii UE mającej na celu zmniejszenie zależności od tych krajów i osłabienie ich gospodarek wojennych w świetle trwającej agresji na Ukrainie.

Reklama

Wyższe cła na nawozy z Rosji i Białorusi, zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski zatwierdził podwyżkę taryf na nawozy pochodzące z Rosji i Białorusi podczas sesji w Brukseli w czwartek . Łącznie 411 posłów głosowało za, 100 było przeciw, a 78 wstrzymało się od głosu. „To rozporządzenie, które stopniowo podnosi taryfy na produkty z Rosji i Białorusi, utrudni Rosji wykorzystanie rynku UE do finansowania jej przedsięwzięć militarnych . Niedopuszczalne jest, aby trzy lata po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę UE nadal kupowała kluczowe produkty w znacznych ilościach; w rzeczywistości import ten znacznie wzrósł” — stwierdziła Stała Sprawozdawczyni ds. Rosji, Inese Vaidere.

Propozycja Komisji Europejskiej sugeruje stopniowe wprowadzanie dodatkowych ceł na azot i nawozy wieloskładnikowe importowane z Rosji i Białorusi. Opcja, która uzyskała poparcie europosłów podczas czwartkowego głosowania, przewiduje, że opłaty te rozpoczną się od 40-45 EUR za tonę od 1 lipca 2025 r., a następnie wzrosną do 315-430 EUR za tonę do 2028 r. Obecnie cło wynosi 6,5%.

W ostatnich latach ilość rosyjskich nawozów importowanych do UE gwałtownie wzrosła, co stanowi poważne wyzwanie dla producentów z UE zmagających się ze wzrastającą presją konkurencyjną. Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia taryfy będą stopniowo podwyższane w okresie trzech lat. Celem jest zmniejszenie udziału Rosji w imporcie nawozów do UE i zastąpienie go dostawami z alternatywnych źródeł . Decyzja PE otwiera drogę do negocjacji rozporządzenia z państwami członkowskimi. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

Europa zadaje cios Rosji i Białorusi: jakich zmian można się spodziewać?

Posłowie do Parlamentu Europejskiego poparli propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą zwiększenia o 50 procent ceł na produkty rolne z Rosji i Białorusi, które wcześniej nie podlegały dodatkowym opłatom. Celem jest dalsze zmniejszenie zależności UE od tych krajów. Nowe taryfy będą miały zastosowanie do takich produktów jak cukier, ocet, mąka i pasza dla zwierząt . Jak wskazano w oficjalnym oświadczeniu Parlamentu Europejskiego , inicjatywa obejmuje również 6,5-procentowe cło na nawozy z Rosji i Białorusi, a także dodatkowe opłaty w wysokości 40-45 euro za tonę w latach 2025-2026, które wzrosną do 430 euro za tonę do 2028 r. Dochody z eksportu nawozów są postrzegane jako źródło finansowania rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Inicjatywy UE mają na celu znaczne ograniczenie importu tych towarów — niezależnie od tego, czy trafiają one do UE bezpośrednio , czy za pośrednictwem krajów trzecich — oraz zachęcenie do dywersyfikacji rynku nawozów w Europie, który jest obecnie zdominowany przez tani import. Nowe przepisy będą również wymagać od Komisji Europejskiej monitorowania cen i potencjalnych skutków gospodarczych , a także reagowania na zagrożenia wpływające na rynek UE lub sektor rolny.

„Propozycja ta zwiększy również produkcję nawozów w UE, na którą negatywnie wpłynął tani import z Rosji, a jednocześnie da rolnikom czas na dostosowanie się. Istotne jest, aby przepisy umożliwiały Komisji Europejskiej uważną obserwację rynku nawozów i interwencję w przypadku znacznych wzrostów cen” – wyjaśniła Inese Vaidere.

Jak poinformował Parlament Europejski, wstępne czytanie projektu rozporządzenia zakończyło się po zatwierdzeniu przepisów podczas sesji plenarnej . Dokument wymaga teraz formalnego zatwierdzenia przez Radę UE i późniejszej publikacji w Dzienniku Urzędowym, aby wejść w życie. W przypadku pozostałych produktów rolnych wymienionych w załączniku I do wniosku (w tym grochu, ciecierzycy, ryżu, łubinu, oleju rycynowego i kakao) nowe przepisy zaczną obowiązywać cztery tygodnie po wejściu rozporządzenia w życie .

Szef MAP dla Interii Biznes: Wzrost ceł na nawozy z Rosji to korzyść dla Grupy Azoty i bezpieczeństwa europejskiego

W świetle rezolucji Parlamentu Europejskiego o stopniowym podnoszeniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi, warto powrócić do uwag ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego. Podczas kongresu Impact'25 w Poznaniu wskazał on, że taka decyzja byłaby pozytywnym posunięciem — nie tylko ekonomicznym, ale także geopolitycznym.

– Jesteśmy na dobrej drodze do wdrożenia wyższych taryf w Unii Europejskiej. Komisja Europejska już przedstawiła

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *