Orlen. Znajomy Szymona Hołowni znalazł ciepłą posadę w radzie nadzorczej

Tomasz Sójka został jednym z nowych członków rady nadzorczej Orlenu. Jak podaje „Onet”, w przeszłości organizował struktury Polski 2050, czyli ugrupowania obecnego marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W dodatku jako prawnik związany z kancelarią prawną SMM opiniował fuzję Orlenu z Lotosem. Zdjęcie

Tomasz Sójka został jednym z nowych członków rady nadzorczej Orlenu. W przeszłości organizował struktury Polski 2050 /Wojciech Olkuśnik /East News

Tomasz Sójka został jednym z nowych członków rady nadzorczej Orlenu. W przeszłości organizował struktury Polski 2050 /Wojciech Olkuśnik /East News Reklama

Kancelaria prawna SMM na obsłudze prawnej Orlenu miała zarobić 97 mln zł i miała również zostać wybrana bez przetargu. Stworzyli ją prawnicy: prof. Tomasz Sójka, prof. Marek Mataczyński i adwokat Przemysław Maciak. Nazwa kancelarii pochodzi od pierwszych liter ich nazwisk.

Według wcześniejszych informacji „Gazety Wyborczej”, na obsłudze prawnej Orlenu 20 mln zarobić miał prof. Marek Mataczyński. W latach 2006 oraz 2008-2013 był on szefem rady nadzorczej Orlenu. „Jednocześnie kancelaria, już za bardzo niską cenę, miała prowadzić prywatne sprawy odwołanego niedawno prezesa Orlenu Daniela Obajtka” – możemy przeczytać. 

Reklama

Onet przypomina także wypowiedź adw. Przemysława Maciaka, który na łamach magazynu „Sukces po Poznańsku”, w 2020 roku, opowiadał o ekspansji swojej kancelarii w Warszawie. – Prezes Obajtek nam zaufał i udało się. Ta współpraca jest bardzo intensywna i trwa do dziś. Mamy na swoim koncie największą transakcję w historii polskiego rynku prawniczego, czyli fuzję PKN Orlen i Lotosu. To nasz wielki sukces – mówił Maciak. Jak podkreślił, za samą fuzję Orlenu z Lotosem nie był odpowiedzialny i nie chciał szerzej komentować sprawy.

Znajomy Hołowni w radzie nadzorczej Orlenu. Poznali się w nowicjacie

Do sprawy odniósł się Tomasz Sójka. Z Szymonem Hołownią mieli poznać się nowicjacie u poznańskich dominikanów, kiedy Sójka był związany z duszpasterstwem jako osoba świecka. Co prawda potwierdza, że organizował lokalne struktury Polski 2050 Hołowni, ale zapewnił, że nigdy nie był członkiem partii czy stowarzyszenia Polska 2050. „Byłem koordynatorem organizacji przyszłych struktur partii Polska 2050, do której jednak nie wstąpiłem i wycofałem się z życia politycznego” – tłumaczy w przesłanym oświadczeniu Sójka.

Prawnik nie widzi również konfliktu interesów w swojej nominacji do rady nadzorczej Orlenu i zaznacza, że nie ma nic do ukrycia.

Z kancelarii SMM odszedłem w 2018 r. właśnie po to, by nie uczestniczyć w politycznych projektach takich, jak fuzja PKN i LTS (czyli Orlenu i Lotosu, te trzyliterowe skróty to tzw. tickery, służą do identyfikacji spółek na giełdzie – red.). O jej kształcie i warunkach biznesowych dowiedziałem się z mediów. Od początku byłem sceptycznie do niej nastawiony. Zgodziłem się wejść do RN Orlen, gdyż zależy mi na szybkiej zielonej transformacji w Polsce, a bez Orlenu to się nie wydarzy. Audytami śledczymi zajmować się będą instytucje państwowe i niezależne profesjonalne firmy, wynajęte i nadzorowane przez wieloosobowy zarząd i radę nadzorczą” – dodaje. 

Sprawny nie chciał za to komentować Marek Mataczyński. Jak podaje Onet, komentarza nie uzyskano również ani od Ministerstwa Aktywów Państwowych, ani od Orlenu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *