OpenAI skarży DeepSeek. Wskazuje na proces zwany destylacją

Chiński start-up wykorzystał do stworzenia DeepSeek zastrzeżone modele sztucznej inteligencji OpenAI, twórcy słynnego chatbota Chat GTP – informuje brytyjski dziennik „Financial Times”. Amerykanie zapewniają, że mają na to dowody. Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to oznaczało, że Pekin naruszył prawa własności intelektualnej. Zdjęcie

Amerykańska firma OpenAI oskarżyła chiński start-up DeepSeek o wykorzystanie należących do niej zastrzeżonych modeli AI /LIONEL BONAVENTURE  /AFP

Amerykańska firma OpenAI oskarżyła chiński start-up DeepSeek o wykorzystanie należących do niej zastrzeżonych modeli AI /LIONEL BONAVENTURE /AFP Reklama

Do stworzenia DeepSeak miano wykorzystać tzw. destylację. Dzięki niej „jeden model uczy się od innego modelu, w jaki sposób absorbuje wiedzę z oryginalnego modelu” – wyjaśnił stacji Fox News były dyrektor PayPal David Sacks. Programiści używają tej techniki, aby uzyskać lepszą wydajność mniejszych modeli. Pozwala im to osiągnąć podobne wyniki w przypadku określonych zadań przy znacznie niższych kosztach.

OpenAI twierdzi, że ma dowody

Część ekspertów zwróciła uwagę, że chiński model generował odpowiedzi wskazujące, że został przeszkolony na podstawie wyników z amerykańskiego GPT-4 OpenAI. Twórca ChatGPT z San Francisco zapewnił „Financial Times”, że ma dowody na „destylację”, która – jak podejrzewa – pochodzi od DeepSeek.  

Reklama

Brytyjski dziennik zwraca uwagę, że destylacja jest powszechną praktyką w branży AI. Szczególnie często stosują ją start-upy. W przypadku DeepSeek, mogła zostać użyta w celu stworzenia własnego modelu. To zaś “stanowi naruszenie warunków świadczenia usług oferowanych przez OpenAI” – podkreślił dziennik. Zgodnie z nimi, użytkownicy nie mogą „kopiować” żadnej z ich usług ani „wykorzystywać wyników do opracowywania modeli konkurujących z OpenAI”.

Wielki, tani chatbot

DeepSeek zapewnia, że do stworzenia chatbota wykorzystał zaledwie 2048 kart graficznych Nvidia H800. A na wytrenowanie modelu z 671 miliardami parametrów wydał 5,6 miliona dolarów. “Stanowi to ułamek kwot, jakie OpenAI i Google wydały na szkolenie modeli porównywalnej wielkości” – czytamy w „Financial Times”. Chiński chatbot jest potężniejszy od wykorzystywanego przez OpenAI modelu O1, wykorzystuje też mniej pamięci niż jego amerykańska konkurencja i jest o wiele tańszy. 

Dlatego na wieść o przewyższającym ofertę OpenAI chińskim chatbocie zareagowały światowe giełdy. W obliczu obaw, że duże inwestycje w kosztowny sprzęt do sztucznej inteligencji mogą nie być konieczne, o 17 proc. spadły akcje Nvidii – producenta m.in. procesorów graficznych. W poniedziałek firma straciła 589 miliardów dolarów wartości rynkowej. 

OpenAI odmówił komentarza w sprawie domniemanej kradzieży modeli pamięci. Nie wypowiedział się na ten temat również Microsoft – mniejszościowy udziałowiec OpenAI – informuje „Financial Times”. Do prośby brytyjskiego dziennika nie odniósł się też start-up DeepSeek. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”. Azbest na dachach. Ostatnia chwila na zgłoszenie Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *