Ograniczenie sprzedaży alkoholu w sanatoriach? Poseł PiS apeluje

Andrzej Gut-Mostowy, poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS), były wiceminister sportu i turystyki, nazywany przez wielu „królem Podhala”, zwrócił uwagę resortu zdrowia na problem sprzedaży alkoholu w szpitalach uzdrowiskowych i sanatoriach. Wspomniał m.in. o głośnych libacjach i zabawach tanecznych, którym towarzyszą napoje wysokoprocentowe, co jest niezgodne z misją tych placówek. Ministerstwo Zdrowia (MZ) zapewniło, że podniesiona przez posła PiS kwestia „zostanie poddana dodatkowym analizom”. Zdjęcie

Sprzedaż alkoholu w sanatoriach. "Głośne libacje i zabawy taneczne" (zdj. ilustracyjne) /Marek BAZAK/East News /East News

Sprzedaż alkoholu w sanatoriach. „Głośne libacje i zabawy taneczne” (zdj. ilustracyjne) /Marek BAZAK/East News /East News Reklama

W wystosowanej pod koniec października do MZ interpelacji Andrzej Gut-Mostowy, poseł PiS, zwrócił uwagę na sprzedaż alkoholu w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach i innych obiektach służby zdrowia, takich jak pijalnie wód mineralnych. 

Sprzedaż alkoholu w sanatoriach. „Głośne libacje i zabawy taneczne”

„Zwracają się do mnie zaniepokojeni obywatele, którzy zauważyli, że w niektórych uzdrowiskach, a także w obiektach, które mają na celu promowanie zdrowego stylu życia, oferowane są napoje alkoholowe, w połączeniu w niektórych przypadkach z głośnymi libacjami tzw. dancingami i zabawami tanecznymi” – podkreślił poseł PiS. 

Reklama

Dodał, że takie obiekty powinny przede wszystkim promować zdrowie i zapobiegać chorobom. „Alkohol, jako substancja o szkodliwym wpływie na zdrowie, wydaje się niezgodny z misją tych placówek, które powinny dbać o dobrostan pacjentów i klientów” – stwierdził Andrzej Gut-Mostowy. 

Zwrócił również uwagę na inne problemy związane z łatwą dostępnością alkoholu w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach i innych obiektach służby zdrowia. 

„Budzi wątpliwości fakt, że w takich miejscach dostępne są napoje alkoholowe, co może stanowić zagrożenie dla osób korzystających z usług tych placówek, zwłaszcza tych, którzy zmagają się z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym związanymi z uzależnieniem od alkoholu. Sprzedaż alkoholu w takich miejscach może również prowadzić do nieodpowiednich postaw i negatywnie wpływać na odbiór społeczny placówek medycznych i uzdrowiskowych” – dodał. 

Andrzej Gut-Mostowy zapytał m.in. o to, czy MZ dysponuje wiedzą i danymi na temat skali sprzedaży alkoholu w szpitalach uzdrowiskowych, pijalniach wód mineralnych oraz innych obiektach służby zdrowia. Zapytał również, czy i w jaki sposób resort zdrowia chce skończyć ze sprzedażą alkoholu w takich miejscach. 

Stanowisko MZ: Ta kwestia zostanie poddana dodatkowym analizom

W odpowiedzi na interpelację posła PiS wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny wskazał miejsca, w których sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych jest zabronione. Wspomniał m.in. o szkołach i zakładach pracy. 

Zwrócił uwagę na to, że zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi to rada gminy „może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych”. 

„Wiele narzędzi z zakresu ograniczania fizycznej dostępności napojów alkoholowych znajduje się we właściwości organów samorządu terytorialnego na szczeblu gminnym” – dodał sekretarz stanu w MZ. „Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że podniesiona przez pana posła kwestia zostanie poddana dodatkowym analizom” – podsumował Wojciech Konieczny. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Program “Czyste powietrze” zawieszony. Wiceszef NFOŚiGW: Dbamy o pieniądze i beneficjenta INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *