Prezes URE zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 proc. w 2025 r. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r. Ekonomiści banku Pekao szacują, że taryfy URE na gaz mogą podbić inflację w Polsce w 2025 r. o 0,15 pkt. proc.
/123RF/PICSEL
„Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnych średnio o ok. 24,7 proc. w stosunku do stawek zatwierdzonych w taryfie nr 12, z wyłączeniem stawek dla gazu koksowniczego” – poinformował w czwartek URE.
URE zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej
URE poinformował w czwartek, że prezes urzędu zatwierdził taryfę dystrybucyjną Polskiej Spółki Gazownictwa na 2025 r. Polska Spółka Gazownictwa jest operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce. Doprowadza gaz do 7,5 mln klientów poprzez ponad 210 tys. km gazociągów. 100 proc. udziałów spółki ma Orlen.
„Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnych średnio o ok. 24,7 proc. w stosunku do stawek zatwierdzonych w taryfie nr 12, z wyłączeniem stawek dla gazu koksowniczego” – poinformował urząd.
„W konsekwencji od początku 2025 r. rachunki za gaz dla najpopularniejszych grup taryfowych wzrosną od około 2 zł 60 gr do niespełna 30 zł miesięcznie” – podał URE, dodając, że taryfa nr 13 dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r.
Reklama
Taryfy URE na gaz mogą podbić inflację w Polsce w 2025 r.
„Silnie rosnące w ostatnim czasie ceny masła owszem są medialnym tematem i jako produkt częstego zakupu może wpłynąć w pewnym stopniu na oczekiwania inflacyjne, ale wpływ tych zwyżek na konkretne wskaźniki inflacyjne jest niewielki (masło ma 0,5% udziału w koszyku inflacyjnym). Co innego nośniki energii” – napisali na platformie X ekonomiści.
Rozwiń
„URE zatwierdził właśnie nowe taryfy dystrybucyjne na gaz i energię elektryczną na 2025 r. Te pierwsze zostały podniesione o prawie 25 proc.! Z tego powodu średnia wysokość rachunku za gaz dla gospodarstwa domowego wzrośnie z początkiem roku o 6 proc. Ile to nam podbiję inflację? +0,15 pkt. proc. Wysokość szczytu inflacyjnego w marcu wyraźnie powyżej 5,5 proc. rdr” – stwierdzili ekonomiści banku Pekao.
„Przypomnimy tylko, że mówimy tutaj o opłatach dystrybucyjnych, które stanowią mniejszą część (ok. 1/3) wysokości rachunku. Ta większa część (związana z ceną za surowiec) teraz bez zmian: obecna taryfa za paliwo gazowe obowiązuje do połowy 2025 r., mrożenie cen energii elektrycznej do września” – dodali.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL