Prowadzący badania terenu pod budowę ponad 5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 od Miechowa do Szczepanowic archeolodzy, dokonali zaskakującego odkrycia. Specjaliści, którzy przebadali teren o powierzchni 1,8 ha, natrafili na powstałe na wzgórzu ponad 4 tys. lat temu cmentarzysko. Nekropolia powstała na przełomie neolitu i epoki brązu.
/
Archeolodzy prowadzili badania terenu pod drogę ekspresową S7 w Parkoszowicach w woj. małopolskim. Na odkrytym przez nich cmentarzysku pochowano osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej.
Cmentarzysko sprzed ponad 4 tys. lat odkryte na trasie drogi S7
Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przekazał w piątek, że jest to jedno z bardziej interesujących odkryć dokonanych przez badaczy sprawdzających teren przed budową ponad 5-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7. Cmentarzysko w Parkoszowicach znaleziono na wzgórzu nieco na północ od węzła Szczepanowice, gdzie archeolodzy przebadali teren o powierzchni 1,8 ha.
Reklama
Według naukowców powstało ono ponad 4 tys. lat temu, na przełomie neolitu i epoki brązu. Na cmentarzysku pochowano osiem osób, przedstawicieli kultury ceramiki sznurowej. Badacze są zdania, że w okolicy funkcjonowała w tych czasach osada, co jest bardzo rzadkie w przypadku tej kultury – jej przedstawiciele grzebali zwykle swych zmarłych w oddaleniu od osad. Co ciekawe, w promieniu około 15 km od stanowiska w Parkoszowicach odkryto jeszcze trzy inne cmentarzyska z tego okresu – w Smrokowie, Szczepanowicach i Giebułtowie.
/
Niezwykłe odkrycie. Szkielety, ceramiczne naczynia oraz kamienne narzędzia
Prowadzone przez archeologów prace wykazały, że zmarli zostali pochowani w wykopanych w ziemi jamach grobowych, w pozycji skurczonej na boku, z głową skierowaną na północny wschód. Odkryto tam również ceramiczne naczynia, a także kamienne i krzemienne narzędzia.
Przedmioty te zostały złożone do grobów razem z pochowanymi. W grobie jednej z kobiet znaleziono miedziane ozdoby. Zdaniem archeologów takie przedmioty należały wówczas do rzadkości, więc niewykluczone, że zmarła miała wysoki status w swojej społeczności. Wszystkie znaleziska przekazano do Polskiej Akademii Nauk.
Budowa fragmentu drogi ekspresowej między węzłami Miechów i Szczepanowice dobiega końca, a jej otwarcie zapowiadane jest jeszcze w tym miesiącu. Dwujezdniowa droga o długości 5,3 km, zlokalizowana na północ od Krakowa, przebiega przez rolnicze tereny Wyżyny Miechowskiej. Całkowita wartość kontraktu opiewa na ponad 162 mln zł.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News