Polska jest zaniepokojona faktem, że rafineria w Schwedt, położona w Brandenburgii niedaleko granicy z Polską, uzyskała specjalne zezwolenie od niemieckiego Urzędu Stanowego ds. Środowiska na przekroczenie dopuszczalnych dziennych emisji dwutlenku siarki. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, poruszyła tę kwestię ze swoim niemieckim odpowiednikiem. Polski rząd uważa, że region może być narażony na nasilone negatywne skutki działania rafinerii.
/ Fabian Sommer/DPA / AFP
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało na swojej stronie internetowej o spotkaniu Pauliny Hennig-Kloskiej z federalnym ministrem środowiska Carstenem Schneiderem.
Czy rafineria Schwedt zanieczyszcza Polskę? Minister klimatu prosi o wyjaśnienie
„Minister klimatu i środowiska przekazała (…) swoje oczekiwanie na pomoc ze strony rządu federalnego w sprawie rafinerii w Schwedt . Jest to szczególnie istotne dla mieszkańców i samorządów lokalnych z regionów, w których planuje się utworzenie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry” — stwierdza Ministerstwo klimatu i środowiska.
„Zgodnie z polską perspektywą, ziemia naszego kraju może być narażona na większe negatywne oddziaływanie rafinerii . Ministerstwo nalega, aby rząd Brandenburgii wyjaśnił , dlaczego obawy podniesione przez polskie samorządy dotyczące zwiększonej emisji dwutlenku siarki z rafinerii nie zostały rozwiązane” – dodano.
Reklama
Co powoduje, że rafineria w Schwedt zwiększa emisję dwutlenku siarki? Niemiecki Urząd Stanu ds. Środowiska, broniąc decyzji o udzieleniu pozwolenia, stwierdza, że rafineria obecnie przetwarza około 20 różnych rodzajów ropy naftowej z różnych źródeł. Zakład kiedyś przetwarzał rosyjską ropę naftową, ale po agresji Rosji na Ukrainę został objęty sankcjami, co skłoniło Niemcy, podobnie jak wiele krajów europejskich, do dywersyfikacji źródeł tego niezbędnego surowca.
Rafineria w Schwedt jest najbardziej zanieczyszczającą rafinerią w Niemczech
Rafineria w Schwedt jest obecnie najbardziej zanieczyszczającą rafinerią w Niemczech. Pozwolenie na podwyższoną emisję dwutlenku siarki (SO2), przyznane w styczniu tego roku, zezwala na emisję do 1000 mg na metr sześcienny w standardowych warunkach fizycznych. Ta wartość stanowi średnią dzienną stawkę (podwyższony próg nie jest nową dzienną normą, ale ma zastosowanie w określonych przypadkach). Jednocześnie ustalono roczny limit emisji SO2 na poziomie 5,6 tys. ton. Pozwolenie na zwiększoną emisję w rafinerii w Schwedt pozostaje ważne do końca 2027 r.
„ Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że strona polska powinna mieć bieżący i bezpośredni dostęp do wyników ocen jakości powietrza w Schwedt, aby monitorować wpływ tego obiektu na jakość powietrza” – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
„Strona niemiecka zobowiązała się do współpracy z polskimi władzami w tym zakresie” – wskazało ministerstwo.
Rafineria PCK Schwedt w 54 procentach należy do niemieckich spółek zależnych rosyjskiego państwowego Rosneftu. Jednak akcje te są obecnie przechowywane w zaufaniu i w związku z tym znajdują się pod kontrolą rządu federalnego.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL