Ekonomiści twierdzą, że nie spodziewają się obniżki stóp procentowych m.in. ze względu na „napięte stosunki na linii rząd-NBP”. Narodowy Bank Polski opublikował na platformie X obszerny komentarz w tej sprawie. Padła deklaracja „całkowitej gotowości do pełnej i dobrej współpracy”.
Zdaniem ekonomistów iskrzy między premierem Donaldem Tuskiem a prezesem NBP prof. Adamem Glapińskim (PAP, Rafał Gus)
Część ekonomistów ocenia, że wojna cenowa między dyskontami – mowa m.in. o Biedronce oraz Lidlu – może obniżyć inflację w Polsce. Szacują, że sytuacja poprawi się w wystarczającym stopniu, aby Rada Polityki Pieniężnej jeszcze w tym roku obniżyła stopy procentowe, co byłoby ulgą dla kredytobiorców.
Zobacz także:
Niejasności ws. 4,6 mln zł w NBP. Są pytania o "fundusz prezesa"
Zdaniem części ekspertów – m.in. z Citi, Banku Pekao czy Credit Agricole – do obniżki nie dojdzie, „biorąc pod uwagę retorykę większości RPP oraz napięte stosunki na linii rząd-NBP„. Chodzić ma m.in. o plany pociągnięcia prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego RPP prof. Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.
NBP w czwartek (29 lutego) opublikował na platformie X długi wpis, w którym odpiera sugestie o „wojnie” z rządem Donalda Tuska. Bank deklaruje w nim, że jest gotowy do współpracy z obecną ekipą rządzącą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19
Narodowy Bank Polski o „wojnie” z rządem
„W związku z artykułami sugerującymi rzekomą 'wojnę’ między rządem a Narodowym Bankiem Polskim jeszcze raz przypominamy, że Prezes NBP prof. Adam Glapiński w imieniu całego Narodowego Banku Polskiego wielokrotnie deklarował całkowitą gotowość do pełnej i dobrej współpracy z każdym rządem pod warunkiem zachowania niezależności banku centralnego” – czytamy we wpisie.
Taką gotowość NBP po raz kolejny potwierdza. Ze strony NBP nie ma mowy o żadnym konflikcie. Wręcz przeciwnie – niezmiennie istnieje wola pełnej i dobrej współpracy z Radą Ministrów” – zaznacza bank.
Dalej czytamy: „Jednocześnie zwracamy uwagę na fakt jednostronnego, politycznego i medialnego ataku na Narodowy Bank Polski. Takie działania części polityków i właścicieli mediów szkodzą polskiej gospodarce, a także godzą w konstytucyjny porządek Państwa Polskiego, nad czym NBP głęboko ubolewa”.
Tymczasem prof. Adam Glapiński nie odpuszcza premierowi Donaldowi Tuskowi w sprawie wypowiedzi z 2022 r. Lider KO w roku szalejącej inflacji zarzucił szefowi NBP „niekompetencję” i zapowiedział „wyprowadzenie” go z banku po dojściu do władzy. Prokuratura niedawno umorzyła śledztwo, ale przewodniczący RPP złożył zażalenie do sądu na tę decyzję.