Narodowy Program Mieszkaniowy, którzy został przyjęty przez poprzedni rząd w 2016 r. ma zostać zastąpiony nowym dokumentem – poinformował resort rozwoju i technologii w założeniach projektu uchwały uchylającej NPM. Jak wskazano odziedziczony po PiS program nie jest spójny z polityką obecnego rządu.
Narodowy Program Mieszkaniowy do kosza (Adobe Stock)
W wykazie prac legislacyjnych rządu poinformowano o pracach nad projektem uchwały Rady Ministrów uchylającej uchwałę ws. przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego. Odpowiedzialnym za ten projekt jest resort rozwoju i technologii.
„Przedmiotowy dokument (NPM – przyp. red.) nie jest strategią rozwoju w rozumieniu przepisów o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Pełni funkcję dokumentu strategiczno-programowego, który określa główne cele, kierunki i instrumenty prowadzenia polityki mieszkaniowej państwa w horyzoncie średniookresowym, tj. do 2030 r.” – wskazano w opisie projektu.
W ocenie resortu, zmiany które zaszły w ostatnich latach w sferze mieszkaniowej „unaoczniły potrzebę opracowania i wdrożenia rozwiązań, które wykraczają poza instrumenty określone w Narodowym Programie Mieszkaniowym”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: 15 mld zł przychodu – Polska firma podbija Europę! Krzysztof Pawiński w Biznes Klasie
Jak dodano, o ile wyznaczone w dokumencie główne cele polityki mieszkaniowej pozostają aktualne, to jednak zaproponowane w nim środki realizacji okazały się niewystarczające.
„Rozszerzenie i modyfikacja instrumentarium służącego realizacji celów polityki mieszkaniowej państwa, szczególnie po 2018 r., sprawiły, że obowiązujący dokument strategiczno-programowy przestał być adekwatnym punktem odniesienia dla podejmowanych w sferze mieszkaniowej działań jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu RP. Nieaktualność dokumentu w stosunku do realizowanej polityki mieszkaniowej poddaje przy tym w wątpliwość celowość opracowywania i użyteczność corocznych sprawozdań z realizacji NPM” – zaznaczono.
MRiT poinformowało, że funkcje uchylanego dokumentu strategiczno-programowego przejmie nowy dokument. „Tym dokumentem może być średniookresowa strategia rozwoju kraju do 2035 r.” – przekazano.
Zobacz także:
Minister obiecał nowy program mieszkaniowy. Zapytali go o szczegóły
Narodowy Program Mieszkaniowy z 2016 r.
Przyjęty w 2016 r. Narodowy Program Mieszkaniowy określał priorytety polityki mieszkaniowej oraz podstawowe narzędzia, które służą rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych w Polsce.
Głównymi celami programu było zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych, zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową, a także poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej.
Jako główne narzędzia w realizacji założeń NPM wymieniono: usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego; racjonalizację zasad funkcjonowania rynku najmu; rozwój spółdzielczości mieszkaniowej; program Mieszkanie+ (zapewniający dostępność mieszkań na wynajem, wsparcie budownictwa czynszowego i wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe); pomoc w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych, poprawę warunków zamieszkiwania oraz program Mieszkanie dla Seniora.