MON zamawia kolejne Rosomaki. Będą wyposażone w specjalne wyrzutnie

Polskie wojsko zamawia kolejne kołowe transportery opancerzone Rosomak-L. Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w podpisaniu umowy na dostawę dla Wojska Polskiego kilkudziesięciu Rosomaków wyposażonych w systemy wieżowe ZSSW-30 z wyrzutniami przeciwpancernymi Spike. Zdjęcie

Transporter Rosomak świetnie nadaje się do modyfikacji uzbrojenia. (fot. MON) /materiały prasowe

Transporter Rosomak świetnie nadaje się do modyfikacji uzbrojenia. (fot. MON) /materiały prasowe Reklama

We wtorek 17 grudnia w siedzibie MON w Warszawie, z udziałem ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza podpisano umowę na dostawę 80 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak-L wyposażone w systemy wieżowe ZSSW-30 z wyrzutnią ppk Spike.

„W siłach lądowych nie brakuje KTO ROSOMAK, bo mamy ich około tysiąca, ale w tej najnowocześniejszej wersji są po prostu bardzo potrzebne. Bezzałogowa wieża ZSSW-30 to efekt współpracy pomiędzy przemysłem państwowym a prywatnym, ponieważ Huta Stalowa Wola wraz z WB Electronics opracowała najnowocześniejszy system wieży bezzałogowej, który jest bardzo dobrze oceniany przez ekspertów” – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz.

Reklama

„Dostawy zmodyfikowanej wersji KTO Rosomak będą odbywać się w latach 2027-2028, czyli bardzo szybko jak na możliwości krajowego przemysłu zbrojeniowego. To są bardzo szybkie, wręcz można powiedzieć błyskawiczne dostawy, za co bardzo serdecznie dziękuję” – zaznaczył szef MON.

Rozwiń

Stronami umowy są Skarb Państwa-Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola SA oraz Rosomak SA. Umowa zakłada pozyskanie kilkudziesięciu egzemplarzy Kołowych Transporterów Opancerzonych ROSOMAK-L ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi ZSSW-30 wyposażonymi w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Umowa zawiera również pakiet logistyczny i szkoleniowy. Możliwe, że zostanie zwiększona liczba dostarczanych pojazdów (w przypadku rozszerzenia możliwości produkcyjnych producenta oraz potrzeb Sił Zbrojnych RP).

Rosomak doskonale nadaje się do modyfikacji

KTO Rosomak doskonale nadaje się do modyfikacji uzbrojenia. Rosomaki wyposażone w ZSSW-30 będą służyły do zwalczania celów opancerzonych oraz umocnień przeciwnika (będą służyć także do wsparcia ogniowego). 

Zastosowane w ZSSW-30 systemy umożliwią działanie w dzień i w nocy, niezależnie od pogody (sprzęt został przystosowany do funkcjonowania w trudnych warunkach klimatycznych).

Główne uzbrojenie Rosomaków wyposażonych w ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym – jak informuje MON – amunicji programowalnej.

Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą, zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. 

Co ważne, dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz pojazdu.

Polska się zbroi – MON podpisuje kolejne umowy na dostawy wojskowego sprzętu

W czwartek 12 grudnia Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na zakup bezzałogowego systemu MQ-9B SkyGuardian. Ministerstwo Obrony Narodowej, umowa zawarta została między Skarbem Państwa-Agencją Uzbrojenia a General Atomics.

System MQ-9B SkyGuardian to amerykańskie drony rozpoznawcze. MON wyjaśnił, że „w skład bezzałogowego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego wchodzi kilka bezzałogowych platform powietrznych”.

Wojsko ma otrzymać nowy sprzęt do I kwartału 2027 r. Wówczas dojdzie do zamiany wykorzystywanych obecnie na zasadzie leasingu bezzałogowych systemów rozpoznawczych MQ-9A REAPER.

Miliardy dolarów na modernizację polskiej armii

Na początku grudnia Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o kolejnej pożyczce z USA na modernizację polskiej armii.

„Mamy kolejną umowę pożyczki z USA, pomagającą w ramach programu FMF finansować szybką transformację SZ RP. Teraz 4 mld USD, a łącznie USA udostępniły Polsce ponad 11 mld USD na finansowanie programów zbrojeniowych, m.in. na systemy obrony powietrznej Patriot i śmigłowce Apache. To kolejny dowód ogromnego zaufania i silnego sojuszu Polski i USA” – informował na platformie X wicepremier.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Jak zadbać o swój budżet podczas przedświątecznych zakupów? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *