Pracujemy nad wprowadzeniem do naszego porządku prawnego nowego rodzaju przestępstwa – zabójstwa drogowego. Kierowca, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub narkotyków i zabije innego uczestnika ruchu drogowego, będzie traktowany jak zabójca – powiedział szef MI Dariusz Klimczak.
Kierowca, który pod wpływem np. alkoholu zabije inną osobę, będzie traktowany jak zabójca (Materiały prasowe, Policja)
Minister podkreślił, że w ramach działania międzyresortowego zespołu na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, przygotował propozycje zmian przepisów. Nowe regulacje mają na celu zaostrzenie odpowiedzialności za najpoważniejsze wykroczenia drogowe.
W mojej ocenie, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jak również prowadzenie pojazdu pomimo cofniętego prawa jazdy lub orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów przez sąd, powinno być karane bezwzględnym więzieniem – mówił Klimczak.
Minister dodał, że trwają uzgodnienia z Ministerstwem Sprawiedliwości i ekspertami, mające na celu wprowadzenie nowych przepisów, które funkcjonują już w innych krajach UE. Dariusz Klimczak podkreślił, że kierowca za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków, który spowoduje śmierć innego uczestnika ruchu, będzie traktowany jako zabójca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zarabiał 75 tys. dolarów. "Dajemy ci kupę kasy, ale nie masz żadnych praw"
Chciałbym, aby ten przepis został wprowadzony jak najszybciej w życie, jednak pośpiech nie jest tutaj wskazany – zaznaczył.
Priorytet KO
Osoby kierujące bez uprawnień oraz pod wpływem alkoholu lub narkotyków nie mogą czuć się bezkarne. Obecne przepisy są zbyt łagodne i muszą zostać zaostrzone natychmiast – powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski.
Podczas debaty o stanie bezpieczeństwa na drogach, Truskolaski podkreślał, że jest to kluczowy temat dla Koalicji Obywatelskiej. – Bezpieczeństwo na drogach to kwestia życia i zdrowia obywateli. Co roku dochodzi do tysięcy wypadków drogowych o tragicznych skutkach – powiedział.
Zobacz także:
Chińskie cła na brandy to tylko początek? Ekspert wskazuje na polską wódkę
Poseł zapowiedział posiedzenie podkomisji stałej ds. transportu drogowego, drogownictwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego na czwartek, 17 października. Truskolaski jako przewodniczący tej komisji zaprosił do udziału ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka oraz zapowiedział zaproszenie ministrów sprawiedliwości Adama Bodnara i ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.
Chcemy, aby wszyscy jednym głosem sprzeciwili się kierowcom pijanym i odurzonym narkotykami na naszych drogach. Przepisy muszą być natychmiast zaostrzone – podkreślił.
Dane za 2023 rok
W piątek w Sejmie trwa debata o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z raportu za 2023 r. wynika, że w Polsce doszło do 20 936 wypadków drogowych, w których zginęło 1 893 osoby, 24 125 osób zostało rannych, a 7 595 osób zostało ciężko rannych. Odnotowano także 365 991 kolizji drogowych. Choć liczba wypadków i ofiar śmiertelnych spadła, wzrosła liczba ciężko rannych i kolizji.