Mali oraz średni przedsiębiorcy nie wchodzą optymistycznie w nowy rok. Jak podają badania, aż 96 procent, wyraża zaniepokojenie związane z prowadzeniem działalności w 2024 roku. Ponad połowa obawia się wysokich cen energii oraz rosnących kosztów pracy.
Branża budowlana najbardziej obawia się 2024 roku (Adobe Stock, GRZEGORZ PULKOWNIK)
Czego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy? Jak opisuje „Rzeczpospolita” najbardziej sen z powiek przedsiębiorcom spędzają rosnące koszty prowadzenia działalności. Wysokie ceny energii, surowców i materiałów budzą obawy aż u 54 procent przedsiębiorstw — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Kaczmarski Group.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Mieszkanie na wynajem za 1,5 zł miesięcznie. "Są pomysły z komuny, z których warto czerpać"
Dodatkowo 52 procent firm jest zaniepokojonych rosnącymi kosztami pracy. Szczególnie dotkliwie odczuwają to najmniejsze podmioty — ponad 57 procent mikrofirm, zatrudniających do dziewięciu pracowników, obawia się wysokich wydatków — podaje „Rz”.
Z badań wynika, że wśród branż, które najbardziej odczuwają te obciążenia, na czoło wysuwa się budownictwo (59 procent), produkcja oraz usługi (57 procent w obu przypadkach). Budownictwo wyraża również największe zaniepokojenie rosnącymi kosztami pracy (61 procent) – czytamy.
Zobacz także:
ZUS pokazał prawdę o emeryturach Polaków. Mamy najnowsze dane
Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że ostatnie lata były wyzwaniem dla niemal wszystkich obszarów gospodarki. W związku z tym firmy spodziewają się, że 2024 rok również nie będzie dla nich łatwy. Tylko 4 procent z nich nie martwi się tym, co przyniosą kolejne miesiące.
Zobacz także:
Miliony zadłużonych Polaków może czekać ulga. Padł termin
Właściciele mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w 2024 roku obawiają się nie tylko inflacji oraz związanych z nią wyższych wydatków, ale także wzrostu płacy minimalnej i kosztów pracy. Na trzecim miejscu na liście obaw firm znajduje się spadek liczby klientów, wartości sprzedaży oraz zysków, co wskazuje 38 procent badanych podmiotów.
Co więcej, 30 proc. przedstawicieli mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw obawia się wprowadzenia niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian w prawie. Wśród nich są przede wszystkim firmy z sektora usług oraz mikrofirmy – podaje „Rz”.
Zobacz także:
Jest nowy podatek. Czarny sen przedsiębiorców stał się rzeczywistością
Z powodu obaw przedsiębiorcy będą ostrożniejsi w 2024 r. – wynika z badań. Część małych i średnich firm decyduje się podejmować działania zapobiegające skutkom inflacji, zatorów płatniczych i innych negatywnych zjawisk finansowych. Wśród najpopularniejszych działań są weryfikacja partnera biznesowego oraz klienta, leasing, monitorowanie należności, pobieranie zaliczki oraz windykacja należności – czytamy w „Rzeczpospolitej”.