W listopadzie z usług lotniska w Radomiu skorzystało 4134 podróżnych. To mniej o 1705 osób niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku – poinformowały w piątek Polskie Porty Lotnicze (PPL).
/Wojciech Olkuśnik /Reporter
W listopadzie z lotniska w Radomiu odprawiono też mniej pasażerów niż w październiku br., kiedy obsłużono tam 5882 podróżnych – przekazały PPL. To państwowa spółka, która zarządza stołecznym Lotniskiem Chopina, portem lotniczym w Radomiu, a także portem w Zielonej Górze. Ten ostatni obsłużył w listopadzie 4011 pasażerów – to nieco mniej niż w Radomiu, ale było to o ponad 1300 osób więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku; w przeciwieństwie do Radomia Zielona Góra odnotowała więc wzrost. Od początku roku port Zielona Góra-Babimost odprawił już prawie 78,3 tys. pasażerów i, jak podają PPL, zakończy 2024 rok z rekordową liczbą odprawionych podróżnych.
Reklama
Mało połączeń z Radomia. Tylko dwa regularne rejsy
Aktualnie w siatce połączeń z Lotniska Warszawa-Radom znajdują się dwa regularne rejsy: do Rzymu – realizowane przez PLL LOT – i do Larnaki na Cyprze, na pokładach samolotów linii Wizz Air.
Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. W 2018 r. sąd ogłosił upadłość prowadzącej lotnisko miejskiej spółki Port Lotniczy Radom. Później lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze i wybudowały je prawie od nowa. Pierwszy lot z nowego portu w Radomiu odbył się pod koniec kwietnia 2023 roku.
Niestety, oferta połączeń z lotniska w Radomiu sukcesywnie się kurczy. W maju okazało się, że PLL LOT nie będą latać z Sadkowa do Ochrydy w Macedonii Północnej. Pierwotnie planowano, że rejsy do Ochrydy wystartują 24 czerwca i będą realizowane raz w tygodniu, do połowy września br. – a więc w okresie wakacyjnych wyjazdów. Wcześniej operator wycieczek Anex Tour anulował rejsy do Szarm el-Szejk w Egipcie, a biuro podróży Itaka – do innego kurortu położonego w tym kraju, Marsa Alam.
PPL zabiegają o nowe połączenia z Radomia, ale nie marzą już o milionie pasażerów rocznie
We wrześniu br. podczas Kongresu Rynku Lotniczego Marcin Danił, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych, powiedział, że „lotnisko w Radomiu nie osiągnie zakładanych przez poprzednią ekipę wyników rzędu miliona pasażerów rocznie”. Dodał jednak, że PPL zabiega o to, aby podnieść jego atrakcyjność w oczach przewoźników, tak, by uruchamiali oni nowe połączenia. Chodzi o zminimalizowanie strat.
„Inwestycja nie spina się finansowo – ale traktujemy to jako wyzwanie. W ciągu 5 lat chcemy dojść do wyniku 400-500 tys. rocznie” – zadeklarował Danił, którego cytował portal Rynek Lotniczy.
„Rozmawiamy głównie z liniami niskokosztowymi (…) Zachęcamy Ryanaira, by spróbował uruchomić połączenia” – dodał członek zarządu PPL.
Od ponownego otwarcia 27 kwietnia do końca 2023 roku lotnisko w Radomiu obsłużyło około 103,5 tys. pasażerów. W tym roku, od stycznia do końca listopada, port obsłużył nieco ponad 109,6 tys. podróżnych.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News