Interpretacja konieczności zakrywania twarzy przez kobiety różni się wśród przywódców religijnych. Niemniej jednak władze państw Azji Środkowej pracują nad ograniczeniem tej praktyki, postrzegając ją jako rosnący trend związany z radykalnymi interpretacjami islamu. Niedawno kolejny kraj dołączył do tych, które wprowadziły zakaz noszenia muzułmańskiego stroju, takiego jak burka.
/ RITZAU SCANPIX / AFP
Od tego tygodnia Kazachstan zakazał zakrywania twarzy w miejscach publicznych , w tym muzułmańskich strojów, takich jak burka i nikab . To sprawia, że jest to najnowszy kraj Azji Środkowej, który nałożył ograniczenia na takie praktyki. Ponad tuzin krajów z muzułmańską większością wprowadził podobne zakazy.
Niqab to luźna, zakrywająca całe ciało zasłona, która odsłania tylko oczy i dłonie, podczas gdy burka , powszechnie noszona w Afganistanie, zasłania również oczy drobną siateczką. Natomiast hidżab jest powszechnie uznawany za chustę na głowę, która zakrywa włosy, szyję i dekolt, pozostawiając twarz widoczną.
Reklama
Kazachstan zakazuje noszenia burek – oto dlaczego
W Kazachstanie, gdzie około 70-75 procent populacji identyfikuje się jako muzułmanie, większość mieszkańców nie jest szczególnie religijna . W czasach Związku Radzieckiego obywatele byli poddawani ścisłej kontroli państwa, która ograniczała praktyki religijne. Chociaż odsetek osób identyfikujących się jako religijni muzułmanie wzrósł w ostatnich latach, szacuje się, że tylko niewielki odsetek kobiet zakrywa włosy.
Częstym argumentem przeciwko nikabowi i burce wśród wielu obywateli Kazachstanu jest to, że kobiety kazachskie historycznie nie zakrywały twarzy , a zasłanianie twarzy jest postrzegane jako importowany zwyczaj, związany głównie z krajami arabskimi. Niemniej jednak zakaz noszenia chust na głowę przez uczennice i nauczycielki w szkołach od 2023 r. wywołał debatę, ponieważ zakrywanie włosów, choć rzadko, jest obecnie częściej uważane za zgodne z kazachskimi tradycjami.
Ostatnie regulacje w Kazachstanie są symbolem szerszego trendu w całej Azji Środkowej. W ostatnich latach podobne zakazy wprowadziły Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan, powołując się na kwestie bezpieczeństwa i zachowanie lokalnych zwyczajów.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News