Kraj islamski zakazał noszenia burek. Są dwa powody

Interpretacja konieczności zakrywania twarzy przez kobiety różni się wśród przywódców religijnych. Niemniej jednak władze państw Azji Środkowej pracują nad ograniczeniem tej praktyki, postrzegając ją jako rosnący trend związany z radykalnymi interpretacjami islamu. Niedawno kolejny kraj dołączył do tych, które wprowadziły zakaz noszenia muzułmańskiego stroju, takiego jak burka.

Zdjęcie

Kazachstan wprowadza zakaz zakrywania noszenia burek i nikabu /RITZAU SCANPIX /AFP

Kazachstan wprowadza zakaz zakrywania się burką i nikabem / RITZAU SCANPIX / AFP Reklama

Od tego tygodnia Kazachstan zakazał zakrywania twarzy w miejscach publicznych , w tym muzułmańskich strojów, takich jak burka i nikab . To sprawia, że jest to najnowszy kraj Azji Środkowej, który nałożył ograniczenia na takie praktyki. Ponad tuzin krajów z muzułmańską większością wprowadził podobne zakazy.

Niqab to luźna, zakrywająca całe ciało zasłona, która odsłania tylko oczy i dłonie, podczas gdy burka , powszechnie noszona w Afganistanie, zasłania również oczy drobną siateczką. Natomiast hidżab jest powszechnie uznawany za chustę na głowę, która zakrywa włosy, szyję i dekolt, pozostawiając twarz widoczną.

Reklama

Kazachstan zakazuje noszenia burek – oto dlaczego

W Kazachstanie, gdzie około 70-75 procent populacji identyfikuje się jako muzułmanie, większość mieszkańców nie jest szczególnie religijna . W czasach Związku Radzieckiego obywatele byli poddawani ścisłej kontroli państwa, która ograniczała praktyki religijne. Chociaż odsetek osób identyfikujących się jako religijni muzułmanie wzrósł w ostatnich latach, szacuje się, że tylko niewielki odsetek kobiet zakrywa włosy.

Częstym argumentem przeciwko nikabowi i burce wśród wielu obywateli Kazachstanu jest to, że kobiety kazachskie historycznie nie zakrywały twarzy , a zasłanianie twarzy jest postrzegane jako importowany zwyczaj, związany głównie z krajami arabskimi. Niemniej jednak zakaz noszenia chust na głowę przez uczennice i nauczycielki w szkołach od 2023 r. wywołał debatę, ponieważ zakrywanie włosów, choć rzadko, jest obecnie częściej uważane za zgodne z kazachskimi tradycjami.

Ostatnie regulacje w Kazachstanie są symbolem szerszego trendu w całej Azji Środkowej. W ostatnich latach podobne zakazy wprowadziły Kirgistan, Uzbekistan i Tadżykistan, powołując się na kwestie bezpieczeństwa i zachowanie lokalnych zwyczajów.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Intensywne lato dla polskich nastolatków Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *