Nowe przepisy nakładają surowsze kary na osoby utrzymujące przydomowe ogrody. Każdy, kto uprawia rośliny sklasyfikowane jako IGO w swoich ogrodach, poniesie koszty. Grzywny są znaczne, a przepisy przewidują kary do miliona złotych i potencjalne pozbawienie wolności do pięciu lat. Na co należy uważać?
/ Zofia i Marek Bazak / Reporter
Ostatnio wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące IGO , czyli inwazyjnych gatunków obcych. Obejmują one zwierzęta, rośliny, grzyby i inne organizmy, które nie występują naturalnie w określonym ekosystemie. Ich obecność może zatem zagrozić lokalnej faunie i florze. W związku z tym IGO pociągają za sobą znaczne grzywny.
Czym są organizacje międzyrządowe i dlaczego stanowią zagrożenie?
IGO nie tylko zagrażają gatunkom rodzimym, konkurując o niezbędne zasoby, ale także mają negatywny wpływ na gospodarkę. Świadczą o tym wydatki poniesione na całym świecie przez IGO. Straty finansowe przypisywane inwazyjnym gatunkom obcym są oszałamiające.
Reklama
„Wiele krajów zmaga się z niezwykle skomplikowaną i kosztowną kwestią organizacji międzynarodowych. Na przykład roczne szkody środowiskowe wyrządzane przez gatunki obce w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, RPA, Wielkiej Brytanii, Indiach i Australii szacuje się na około 100 miliardów dolarów ”, ostrzega Główny Dyrektoriat Ochrony Środowiska.
Doskonałym przykładem IGO w Polsce jest barszcz Sosnowskiego , który został sprowadzony z Kaukazu nad Wisłę w okresie PRL jako roślina pastewna. Jednak szybko stało się oczywiste, że roślina ta rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany, a zawarte w niej substancje chemiczne są wysoce szkodliwe dla skóry człowieka, stwarzając poważne zagrożenie dla zdrowia. W Polsce problem ten został w dużej mierze opanowany, ale w Rosji nadal istnieje wiele opuszczonych stanowisk barszczu, które stworzyły obszary, na które ludzie nie odważą się wchodzić z powodu nadmiernego rozrostu barszczu Sosnowskiego.
Surowe kary dla organizacji międzyrządowych w ogrodach przydomowych
Lista IGO zakazanych w Polsce jest okresowo aktualizowana. Ostatnio została zaktualizowana o popularne rośliny ogrodowe . Wśród nich są pistia rozetowa i aspergator okrągłolistny , obie popularne odmiany ozdobne. Pierwsza jest wykorzystywana w ogrodach wodnych, druga upiększa ogrodzenia lub pergole.
Posiadanie inwazyjnych gatunków obcych w Polsce może skutkować niezwykle surowymi karami. W zależności od podjętych działań posiadanie IGO w ogrodzie może zostać sklasyfikowane jako wykroczenie lub przestępstwo. Najsurowsze kary nakładane są za handel gatunkami zakazanymi, ich transport, przetrzymywanie bez zezwolenia i nieeliminowanie IGO w wyznaczonym czasie.
Kary mogą wynosić od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto osoby mogą podlegać karze, nawet jeśli działają bez wiedzy o nielegalności. W takich przypadkach mogą zostać ukarane grzywną, ograniczeniem wolności, a nawet do 2 lat więzienia. Kary finansowe dla organizacji międzyrządowych mogą wzrosnąć do 1 000 000 zł.
Jakie rośliny są zabronione do uprawy? [LISTA]
Ogrodnicy często preferują gatunki inwazyjne. Są znane ze swojego szybkiego wzrostu, odporności na lokalne choroby i szkodniki. Ponadto często posiadają walory estetyczne, które są szczególnie cenione przez hodowców. Jednak wyżej wymienione cechy sprawiają, że gatunki te są wysoce inwazyjne w warunkach naturalnych.
Lista gatunków objętych zakazem jest podzielona na trzy sekcje. Pierwsza obejmuje gatunki stanowiące zagrożenie dla całej Unii Europejskiej i podlegające całkowitemu wytępieniu. Druga obejmuje gatunki nie wymienione przez UE, ale zagrażające polskiej faunie i florze. Trzecia kategoria obejmuje gatunki obce, które już się rozprzestrzeniły, takie jak wspomniany wcześniej barszcz Sosnowskiego.
Inwentarz gatunków inwazyjnych zagrażających Unii Europejskiej obejmuje 41 roślin , w tym odmiany lubiane przez polskich ogrodników, takie jak:
- Ajlanthus gruczołowaty,
- kotka mesquite,
- krokodyl alterra,
- Mlecz amerykański
- Niecierpek gruczołowaty,
- Karolina Cabomba,
- Chilijska gunnera,
- Barszcz Sosnowskiego,
- rezystor łatkowy,
- Chmiel japoński,
- jaskier, wąkrota azjatycka,
- gymnocoronis dębolistny,
- rurkoczułkowiec amerykański,
- wywłócznik brazylijski,
- łojowy smok.
Przemysław Terlecki
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce.