W środę, 10 kwietnia europosłowie będą debatować i głosować w nad dziesięcioma projektami aktualizującymi przepisy azylowe i migracyjne Unii Europejskiej. Jak informuje Parlament, są one oparte na współpracy i obowiązkowej, ale elastycznej solidarności.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola (Getty, Andrzej Iwanczuk)
Parlament Europejski pakt migracyjny i azylowy nazywa „przełomowym”.
Pakt migracyjny. Oto założenia
Pakt obejmuje nowe ramy dla kompleksowej polityki azylowej i migracyjnej opartej na solidarności, sprawiedliwym podziale odpowiedzialności oraz zaktualizowanych zasadach dotyczących kryteriów i mechanizmów określania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej – informuje Parlament Europejski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce – Marcin Ochnik
I dodaje, że państwa członkowskie będą mogły wybrać między relokacją osób ubiegających się o azyl na swoje terytorium, wniesieniem wkładu finansowego lub zapewnieniem wsparcia operacyjnego i technicznego państwom członkowskim znajdującym się pod presją migracyjną.
Zobacz także:
"Brakowało takiego lotniska". Znamy stanowisko niemieckiego rządu ws. CPK
„Wprowadzone zostaną specjalne przepisy dotyczące sytuacji kryzysowych, a zasady dotyczące standardów przyjmowania osób ubiegających się o azyl zostaną zaktualizowane. Zmienione zasady kwalifikacji ustanowią jednolite standardy w całej UE w zakresie traktowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, a także ich praw. Wprowadzona zostanie szybsza wspólna procedura” – tak zmiany, nad którymi mają głosować europosłowie, opisuje PE.