Rynki niecierpliwie czekały na dane inflacyjne z USA. Spodziewano się, że skala wzrostu cen w czerwcu może być wskazaniem otwierającym drogę do obniżek stóp procentowych już we wrześniu. Ostatecznie roczny odczyt okazał się nieco lepszy od oczekiwań – wyniósł 3,0 proc. względem prognozowanych 3,1 proc.
/AFP
„Dziś pierwsze skrzypce będą grały dane inflacyjne, a dla rynków najważniejsza będzie czerwcowa inflacja CPI z USA” – komentowali w czwartek rano analitycy PKO BP.
Dane z USA okazały się lepsze od przewidywanych. Inflacja CPI w czerwcu wyniosła 3 proc. w skali roku (oczekiwano 3,1 proc. wobec 3,3 proc. za maj). Także inflacja bazowa okazała się niższa niż się spodziewano (wyniosła 3,3 proc.). Warto dodać, że w skali miesiąca inflacja CPI wyniosła 0,1 proc.
Przypomnijmy: konsensus prognoz zakładał, że inflacja ogółem w USA w czerwcu spadła do 3,1 proc. rok do roku z 3,3 proc. r/r w maju, a inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 3,4 proc. r/r. W skali miesiąca ekonomiści spodziewali się wzrostu CPI o 0,1 proc., a inflacji bazowej o 0,2 proc.
Reklama
Rynki niecierpliwie czekały na dane o czerwcowej inflacji w USA
„Naszym zdaniem zbliżony do oczekiwań wynik, zgodnie z ostatnią wypowiedzią J.Powella, wzmocni przekonanie FOMC, że inflacja trwale zmierza do 2 proc., co otworzy drogę do obniżki stóp już we wrześniu” – przewidywali w czwartek (przed publikacją danych z USA) analitycy PKO BP.
Także Mateusz Czyżkowski, analityk XTB wskazywał, że spadek inflacji głównej może być istotnym argumentem dla Fed (do ew. obniżek stóp) , jednak z drugiej strony oczekiwania nadal wskazują na uporczywą inflację bazową.
Na lepsze od oczekiwanych dane inflacyjne z USA zwrócili uwagę analitycy ING. „To drugi z rzędu odczyt CPI w USA poniżej 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i mocny argument za obniżeniem stóp we wrześniu” – napisali w komentarzu na platformie „X”
Rozwiń
Co zrobi Fed? Rynek spekuluje o obniżkach stóp
Jerome Powell wystąpił we wtorek i środę przed przedstawicielami Kongresu. Eksperci wsłuchiwali się w wypowiedzi szefa Fed licząc na wskazówki dotyczące terminu ewentualnych obniżek stóp procentowych.
W drugim dniu przesłuchań przed Kongresem Jerome Powell powiedział, że Fed postrzega swoją politykę jako restrykcyjną. Szef Fed podkreślił, że potrzebna jest większa pewność, że inflacja trwale zbliży się do celu (inflacja konsumencka – 2 proc. bez odchyleń).
W USA panuje przekonanie, że inflacja zbyt wolno spada, a to odsuwa w czasie decyzję o obniżce stóp procentowych. W maju spadła do 3,3 proc. z 3,4 proc. w kwietniu.
Przypomnijmy: FOMC od wielu miesięcy utrzymuje stopy procentowe na poziomie najwyższym od niemal ćwierćwiecza (w przedziale 5,25 a 5,50 proc.).
Dolar reaguje na dane inflacyjne z USA
Opublikowane w czwartek dane spowodowały osłabienie dolara. Najwyraźniej inwestorzy wierzą w rychłe rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych.
Rynek futures wycenia obecnie na 85 proc. szansę na pierwsze obniżki stóp we wrześniu. Przed odczytem CPI rynek wyceniał na 70 proc. szansę na obniżkę – komentują analitycy XTB.
EUR/USD
1,0867 0,0037 0,34% akt.: 11.07.2024, 18:40
- 1,0866
- 1,0868
- 1,0899
- 1,0832
- 1,0867
- 1,0830
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY Wyszukaj inne
- Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru
***
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News