Eurostat podał dane dotyczące inflacji w strefie euro. W sierpniu w ujęciu rocznym wyniosła ona 5,2 proc. To mniej niż w lipcu, kiedy wyniosła 5,3 proc. W Polsce dynamika cen spadła do 9,5 proc. w sierpniu z 10,1 proc. w lipcu. Eurostat podaje tzw. inflację HICP. Najwyższą inflację w UE mają Węgrzy.
/Arkadiusz Ziółek /East News
Reklama
Eurostat podał ostateczne dane dotyczące inflacji w strefie euro. W sierpniu 2023 roku poziom wzrostu cen wyniósł 5,2 proc. W porównaniu z lipcem jest to spadek z 5,3 proc.
Eurostat: Inflacja w sierpniu. Najwyższa na Węgrzech
Eurostat publikuje wskaźnik dotyczący strefy euro, w której są kraje o stosunkowo niskiej inflacji (Belgia, Luksemburg, Hiszpania) oraz takie, które mierzą się z wciąż wysokim wskaźnikiem wzrostu cen (kraje bałtyckie czy Słowacja). W sierpniu poziom wzrostu cen wyniósł 5,2 proc. W prównaniu z lipcem jest to spadek z 5,3 proc.
Eurostat podał także dane o inflacji w całej UE. Wyniosła ona 5,9 proc. To także spadek w lipcu było to 6,1 proc.
Z najwyższą inflacją w Unii Europejskiej zmagają się Węgry (14,2 proc.) i Czechy (10,1 proc.). Najniższa inflacja jest w Danii (2,3 proc.), Belgii (2,3 proc.) i Hiszpanii (2,4 proc).
Inflacja bazowa w strefie euro spadała z 5,5 do 5,3 proc.
Inflacja w Polsce znowu poniżej 10 proc.
Inflacja w Polsce w sierpniu według danych Eurostatu wyniosła 9,5 proc. W porównaniu z lipcem (10,3 proc.) jest to pierwszy od wielu miesięcy spadek poniżej bariery 10 proc.
Polska wciąż jednak znajduje się w czołówce krajów z najwyższą inflacją w EU. W niechlubnym rankingu wyprzedzają nas tylko Słowacja (9,6 proc.) oraz Czechy i Węgry.
Według danych GUS inflacja w sierpniu spadła do poziomu 10,1 proc. Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę referencyjną o 0,75 pkt proc. do poziomu 6 proc.
Czym jest wskaźnik HICP?
HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Jest obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych (dane publikuje GUS).
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News