Globalny dług spada, ale powoli. Wciąż jest wyższy niż przed pandemią

Światowe zadłużenie topnieje powoli i wciąż utrzymuje się znacznie powyżej poziomu sprzed pandemii – informuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Dzieje się tak pomimo, że drugi rok z rzędu spadek sięgnął 10 punktów procentowych rok do roku. Zdjęcie

Całkowite zadłużenie wyniosło w zeszłym roku 238 proc. światowego PKB /123RF/PICSEL

Całkowite zadłużenie wyniosło w zeszłym roku 238 proc. światowego PKB /123RF/PICSEL

Reklama

Opracowywana przez MFW globalna baza danych o długach (GDD) obejmuje całkowite zadłużenie brutto prywatnego i publicznego sektora niefinansowego. MFW analizuje w niej 190 gospodarek: krajów rozwiniętych, wschodzących gospodarek rynkowych i krajów o niskich dochodach. 

Dług spada, ale powoli

Z najnowszej aktualizacja bazy wynika, że całkowite zadłużenie wyniosło w zeszłym roku 238 procent światowego PKB. „W 2022 r. światowy dług nadal ulegał wahaniom i spadł o 10 punktów procentowych PKB drugi rok z rzędu” – czytamy na stronie MFW. Oznacza to, że wciąż jest o 9 punktów procentowych wyższy niż w 2019 roku, zanim wybuchła pandemia – informuje MFW.

Zanotowany w ciągu dwóch ostatnich lat spadek długu – podkreśla MFW – zmniejszył o prawie dwie trzecie wzrost zadłużenia w 2020 r. Eksperci Funduszu tłumaczą to przede wszystkim wzrostem aktywności gospodarczej po jej gwałtownym spadku we wczesnych etapach pandemii. Drugą przyczyną są – jak to określili – „ogromne niespodzianki inflacyjne”.

Dług publiczny i Chiny ciągną w dół

Z danych MFW wynika, że za powolny spadek globalnego zadłużenia należy obwiniać wysoki dług publiczny, który maleje wolniej niż dług prywatny. 

„Zadłużenie sektora prywatnego było przyczyną ogólnego spadku w ubiegłym roku, zwłaszcza w gospodarkach rozwiniętych i kilku gospodarkach wschodzących” – informuje fundusz. Wysoki poziom długu publicznego utrzymywały deficyty budżetowe, „ponieważ wiele rządów wydało więcej na pobudzenie wzrostu gospodarczego i reakcję na skoki cen żywności i energii, nawet po zakończeniu wsparcia fiskalnego związanego z pandemią”.

MFW przypomniał, że zadłużenie sektora publicznego i prywatnego rośnie od dziesięcioleci. Wskazał, że za dużą część tego wzrostu odpowiadają Chiny. W ostatnich latach ich zadłużenie osiągnęło poziom podobny do zadłużenia Stanów Zjednoczonych. „Po trzech latach jazdy na kolejce górskiej perspektywy światowego zadłużenia wskazują na powrót do długoterminowej tendencji wzrostowej, której motorem są Chiny jako potężna siła” – czytamy w komunikacie MFW.

Fundusz apeluje o rozsądek

Fundusz wezwał rządy do podjęcia pilnych kroków w celu zmniejszenia podatności na zadłużenie. Zaapelował o czujne monitorowanie długu prywatnego i utworzenie wiarygodnych ram budżetowych umożliwiających zarządzanie zdolnością obsługi długu publicznego. „Zmniejszenie zadłużenia stworzy przestrzeń fiskalną i umożliwi nowe inwestycje, co pomoże we wzroście gospodarczym w nadchodzących latach” – podkreśla MFW. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *