Gdy w mediach społecznościowych zamieszczono zdjęcia z trwającej właśnie renowacji ogrodzenia zabytkowej kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie (woj. mazowieckie), internauci oraz mieszkańcy zaczęli się zastanawiać nad tym, czy działania prowadzone są w sposób zgodny z prawem. W sprawie chodzi m.in. o to, że do rozebrania zabytkowego muru użyto koparki. Choć proboszcz zapewnia, że wszystko działo się na podstawie i w ramach uzyskanego zezwolenia, to konserwator zabytków zlecił przeprowadzenie kontroli.
/
Z informacji zamieszczonych na stronie Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie dowiadujemy się, że niedawno poszukiwano wykonawcy, który podejmie się rewitalizacji ogrodzenia wokół świątyni. Do jego wyłonienia i podpisania umowy na realizację zadania „Rewitalizacja i zagospodarowanie otoczenia wraz z ogrodzeniem przy zabytkowym kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Garwolinie” doszło kilka tygodni temu. Zakończenie prac, które wyceniono na około milion złotych, przewidziano na listopad br.
Renowacja ogrodzenia przy zabytkowej świątyni. Mieszkańcy i internauci nie ukrywają zdziwienia
„Przy Kolegiacie w Garwolinie trwa rewitalizacja zabytkowego ogrodzenia…” – czytamy w poście opublikowanym na profilu Dawny Powiat Garwolin i okolice na Facebooku. Zamieszczono tam również zdjęcia, na których widać całkowicie zniszczone ogrodzenie przy kościele Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. W oczy rzuca się również koparka. To ten widok szczególnie zaniepokoił mieszkańców.
Reklama
„Jakaś dziwna ta rewitalizacja” – napisał pan Arkadiusz. „Bardziej spodziewałem się konserwacji niż całkowitego demontażu” – stwierdził inny użytkownik. „Widać, niezbyt wyrafinowana ta rewitalizacja” – dodał pan Dariusz.
Krzysztof Kot, współtwórca profilu „Dawny Powiat Garwolin i okolice” na Facebooku, a także wiceprezes Fundacji Koszary – Przywróćmy Pamięć, wyjaśnił w rozmowie z serwisem tvn24.pl, że kościół wybudowano w 1900 r., a ogrodzenie pochodzi najprawdopodobniej z lat 20. XX wieku.
„Serce się kraje” – powiedział. Jego zdaniem cegły powinny być wyjmowane ręcznie, w taki sposób, żeby podczas odtwarzania muru, można było z nich skorzystać. „Tutaj jednak użyto koparki” – stwierdził Krzysztof Kot.
Proboszcz odpiera zarzuty. Mówi o pozwoleniu na użycie koparki
Jak do tych zarzutów odnosi się proboszcz garwolińskiej parafii, ks. Stanisław Szymuś? W rozmowie z serwisem tvn24.pl wyjaśnił, że rozbiórka ogrodzenia od strony parku wykonywana jest zgodnie z pozwoleniem wydanym przez konserwatora zabytków. „Mur był już przechylony, jego stan zagrażał bezpieczeństwu. Koparka, o której mowa, jest lekkim sprzętem, który został użyty jedynie do wzruszenia ogrodzenia” – powiedział duchowny.
„Później te cegły, które się do tego nadawały, były wyjmowane ręcznie, a te które nie – były delikatnie zabierane przez koparkę” – dodał. Odniósł się również do użytego w nazwie inwestycji słowa „rewitalizacja„. „Chodzi o odnowienie ogrodzenia tam, gdzie się da, a tam, gdzie się nie da, o wymianę” – wyjaśnił ks. Szymuś, którego słowa przytacza serwis tvn24.pl.
Konserwator zabytków zapowiada kontrolę inwestycji. Cegły powinny być wyjmowane ręcznie
Proboszcz Szymuś zapewnił również, że te cegły, które się do tego nadadzą, zostaną użyte do odtworzenia ogrodzenia. „Natomiast jeśli chodzi o pozostałe fragmenty ogrodzenia, to nikt nie będzie zastępował żeliwnych elementów nowymi. Te które są, zostaną zabrane i poddane piaskowaniu, po czym wrócą na swoje miejsce” – dodał.
Marcin Dawidowicz, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, przekazał w rozmowie z portalem, że inwestycja zostanie poddana kontroli. Choć, jak podkreślił, wykonawca podczas prac mógł posłużyć się koparką, to cegły powinny być wyjmowane ręcznie. „Przebieg prac również będzie podlegał kontroli” – podsumował konserwator.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News