Funkcjonariusze w siedzibie Cinkciarz.pl. „Realizują zadania na zlecenie prokuratury”

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) weszli w poniedziałek do siedziby Cinkciarz.pl. Jak poinformowano, służby „realizują zadania na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu”. Zdjęcie

Funkcjonariusze CBŚP weszli do siedziby Cinkciarz.pl (Zdj. ilustracyjne) /Bartosz Krupa /East News

Funkcjonariusze CBŚP weszli do siedziby Cinkciarz.pl (Zdj. ilustracyjne) /Bartosz Krupa /East News Reklama

CBŚP oraz policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości weszli w poniedziałek do siedziby Cinkciarz.pl w Zielonej Górze – przekazał podkom. Krzysztof Wrześniowski, rzecznik komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji.

Funkcjonariusze weszli do siedziby Cinkciarz.pl

„Funkcjonariusze CBŚP weszli rano do siedziby firmy Cinkciarz.pl na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Realizują zadania w siedzibie firmy z sektora finansów na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu” – powiedział podkom. Wrześniowski.

W oświadczeniu zarząd Conotoxia Holding podał, że funkcjonariusze CBŚP pojawili się w siedzibach spółek z grupy Conotoxia Holding.

Reklama

„Prowadzone przez CBŚP działania są standardowymi czynnościami wynikającymi z toku prowadzonego postępowania w sprawie (a nie przeciwko). Conotoxia Holding na każdym etapie współpracuje z CBŚP i deklaruje pełną transparentność” – napisano w oświadczeniu.

Jak poinformowała Polską Agencję Prasową Prokuratura Regionalna w Poznaniu, śledztwo zostało wszczęte na początku października po zawiadomieniu Komisji Nadzoru Finansowego.

Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek przekazała wówczas, że początkowo zawiadomienie KNF zostało skierowane do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Tam było początkowo skierowane zawiadomienie KNF, które dotyczyło ustawy o rachunkowości – chodziło o internetowy system wymiany walut – i ta sprawa została przejęta przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. Jednocześnie do Poznania trafiło też zawiadomienie z KNF dotyczące podejrzenia przestępstwa oszustwa w tym internetowym systemie wymiany walut, poinformowała wtedy Marszałek.

Prokurator dodała, że ze względu na tożsame podmioty gospodarcze, których dotyczyły zawiadomienia, te dwa postępowania zostały połączone i toczą się pod jedną sygnaturą w poznańskiej prokuraturze.

Obecnie prokuratura nie podaje bliższych informacji o postępowaniu.

Na przełomie września i października KNF poinformowała, że prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług wymiany walut przez kantor cinkciarz.pl. UOKiK przekazał również, że otrzymał 13 skarg klientów dotyczących firmy. Jak wynikało z doniesień medialnych, klientów serwisu cinkciarz.pl dotykały opóźnienia w realizacji wymiany walut i przekazów pieniężnych. Klienci – jak wynikało z tych relacji – byli informowani o usterce, która powinna zostać naprawiona do końca października.

Spółka zależna kantoru cinkciarz.pl – Conotoxia sp. z o.o. w oświadczeniu zarzuca KNF m.in. uniemożliwienie obrony swojego stanowiska i wglądu do akt sprawy. Komisja twierdzi, że spółka nie wypełnia swoich obowiązków, a to stanowi zagrożenie dla interesów klientów.

Cinkciarz.pl pod lupą prokuratury

Przypomnijmy: Prokuratura Regionalna w Poznaniu z zawiadomienia KNF wszczęła śledztwo ws. Cinkciarz.pl i powiązanej z nim spółki Conotoxia. Chodziło o opóźnienia w realizacji usług, takich jak wymiana walut czy przekazy pieniężne. Wcześniej, KNF cofnęła spółce Conotoxia zezwolenie na świadczenie usług płatniczych.

Dodajmy, że wcześniej do KNF i UOKiK spływały skargi na fakt, że usługi na platformie Cinkciarz.pl, takie jak wymiana walut i przekazy pieniężne, były realizowane z opóźnieniem.

Cinkciarz.pl odpierał zarzuty

Cinkciarz.pl od początku odpierał zarzuty KNF czy prokuratury. Poinformowano też o przygotowywanych pozwach przeciwko bankom, które miały – zdaniem Cinkciarz.pl – utrudniać wymianę walut.

„Cinkciarz.pl będzie kierował tę sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz innych właściwych organów, oczekując interwencji i podjęcia odpowiednich działań” – napisano.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polska firma rodzinna podbija Europę. „Eksportujemy do 26 krajów” INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *