Fotowoltaika. Resort klimatu pracuje nad zmianami w rozliczaniu energii

Rząd pracuje nad korzystniejszym rozliczaniem energii z fotowoltaiki w net-billingu. – Nie będzie jednak powrotu do starych zasad, czyli do rozliczania ilościowego – poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Ministerstwo w planach ma m.in. wprowadzenie systemu zachęt dla magazynów energii. Zdjęcie

Minister klimatu: Pracujemy nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL

Minister klimatu: Pracujemy nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów /123RF/PICSEL /123RF/PICSEL Reklama

Nowy system rozliczania prosumentów (net-billing) został wprowadzony w Polsce 1 kwietnia 2022 roku – jest on zdecydowanie mniej korzystny niż poprzedni (net-metering), oparty na tzw. opustach. 

Korzystniejsza oferta działała bezgotówkowo i nie według wartości przekazanej energii, lecz według jej ilości. Po zmianach kluczowa jest wartość energii wprowadzonej do sieci oraz energii pobranej – każda kilowatogodzina jest wyceniana na podstawie ceny rynkowej. 

Minister klimatu: Pracujemy nad korzystniejszym rozliczaniem prosumentów

Zmiana sposobu rozliczania prosumentów była tłumaczona m.in. tym, że net-metering miał zadanie promocyjne energii z odnawialnych źródeł – tę rolę miał już spełnić, co spowodowało gwałtowny przyrost prosumentów w Polsce. 

Reklama

Tłumaczono również, że wraz z rozwojem fotowoltaiki doszło do poważnego obciążenia sieci, które nie były przygotowane na taką liczbę prosumentów. Dlatego też net-billing ma zachęcać do większej autokonsumpcji energii

Zmiany spowodowały jednak gwałtowny spadek liczby montowanych paneli nawet o 90 proc., hamując rozwój energii odnawialnej w naszym kraju. Dlatego jeszcze w trakcie kampanii wyborczej ówczesna opozycja zapowiadała rozwiązanie problemu.

Będą zmiany w systemie rozliczeń prosumentów. Powrotu do starej formy nie będzie

Minister klimatu i środowiska potwierdziła w rozmowie z PAP, że resort przygotowuje zmiany w systemie rozliczeń prosumentów. – W departamencie OZE trwają prace nad tym, co możemy zrobić, by poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. Docelowo ma to poprawić opłacalność prosumenckich instalacji – potwierdziła Paulina Hennig-Kloska. 

Powrotu do starych rozwiązań jednak nie będzie. – Zmieniło się prawodawstwo unijne i na pewno powrót do starych zasad nie jest możliwy – wyjaśniła minister. 

Resort klimatu zapowiada system zachęt dla magazynów energii

Szefowa MKiŚ zapowiedziała również stworzenie programu promującego stosowanie przydomowych magazynów energii, tam, gdzie istnieje energetyka prosumencka. Nie ujawniła jednak szczegółów tego programu. 

Dotychczas dopłaty do instalacji magazynów energii można było uzyskać w programie Mój Prąd. – Magazyny energii są bardzo drogie, a dotychczasowe dopłaty nie były wystarczającą zachętą do ich instalacji. Będziemy chcieli stworzyć dodatkową zachętę i pracujemy nad tym – przekazała szefowa resortu.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Polska to nasza brama do UE”. Ambasador Uzbekistanu o współpracy między naszymi krajami INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *