Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował w środę najnowsze dane dotyczące inflacji w strefie euro i Unii Europejskiej. Według raportu, w czerwcu wskaźnik osiągnął wartość 2,5 proc. rok do roku, co oznacza spadek z 2,6 proc. odnotowanych w maju.
Znamy nowe dane o inflacji w strefie euro (GETTY, NurPhoto)
Eurostat w swoim raporcie podkreśla znaczącą zmianę w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Jak czytamy w raporcie, rok wcześniej stopa inflacji wynosiła 5,5 proc. w strefie euro i 6,4 proc. w Unii Europejskiej. Odczyt bez wątpienia wskazuje więc na wyraźny trend dezinflacyjny w europejskiej gospodarce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?
Inflacja w strefie euro w czerwcu 2024 r. – dane Eurostatu
Unijny urząd statystyczny zwraca uwagę na zróżnicowanie poziomów inflacji w poszczególnych krajach członkowskich. Według raportu najniższe roczne stopy inflacji zarejestrowano w Finlandii (0,5 proc.), we Włoszech (0,9 proc.) i na Litwie (1,0 proc.). Najwyższe roczne stopy odnotowano w Belgii (5,4 proc.), Rumunii (5,3 proc.) oraz w Hiszpanii i na Węgrzech (po 3,6 proc.).
Eurostat zaznacza również, że w porównaniu z majem 2024 roku, roczna inflacja spadła w siedemnastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w jednym i wzrosła w dziewięciu.
Zobacz także:
Jak wygląda gospodarka Rosji? Inflacja powyżej 30 procent
Struktura inflacji w strefie euro
Eurostat w swoim raporcie szczegółowo analizuje strukturę inflacji w strefie euro. Jak podaje największy „wkład” do rocznej stopy inflacji w strefie euro wniosły usługi (+1,84 punktu procentowego), następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,48 pp), towary przemysłowe nieenergetyczne (+0,17 pp) oraz energia (+0,02 pp).”
Urząd statystyczny prezentuje również szczegółowe dane dotyczące zmian w poszczególnych kategoriach produktów i usług. Roczna stopa zmian cen żywności, alkoholu i tytoniu wyniosła 2,4 proc., co oznacza spadek z 2,6 proc. w maju. Szczególnie newralgiczne dla wskaźnika ceny energii wzrosły o 0,2 proc. w skali roku, co stanowi niewielką zmianę w porównaniu do wzrostu o 0,3 proc. w poprzednim miesiącu.
Eurostat zwraca uwagę na zmiany w inflacji bazowej, która wyklucza najbardziej zmienne komponenty. Wartość tego wskaźnika wyniosła 2,8 proc. – nie zmieniała się zatem w porównaniu do maja. Inflacja z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i tytoniu utrzymała się na poziomie 2,9 proc., również bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Warto przypomnieć, że we wtorek poznaliśmy odczyt dotyczący inflacji bazowe w Polsce.
Perspektywy dla polityki monetarnej
Eurostat w swoim raporcie nie przedstawia prognoz ani rekomendacji dotyczących przyszłej polityki monetarnej, koncentrując się na prezentacji danych statystycznych. Jednakże, opublikowane informacje mają istotne znaczenie dla decyzji podejmowanych przez Europejski Bank Centralny (EBC) w zakresie polityki pieniężnej.
Warto zauważyć, że inflacja w strefie euro, mimo spadku, nadal utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego EBC, który wynosi 2 proc. EBC może więc kontynuować swoje wysiłki mające na celu stabilizację cen. Może to sugerować, że zbliżające się posiedzenie EBC nie przyniesie kolejnej obniżki stóp procentowych.
Taką prognozę przedstawili m.in. eksperci banku ING. „W czwartek poznamy decyzję Rady Prezesów EBC ws. stóp procentowych – po ostatniej obniżce o 25pb w czerwcu, konsensus zakłada utrzymanie stóp procentowych bez zmian. Za dalszym luzowaniem przemawiają dane o koniunkturze, za ostrożnością EBC – podwyższona inflacja cen usług. Sytuację komplikuje niepewność po wyborach parlamentarnych we Francji i trudności z wyłonieniem nowego rządu. Instrumenty rynkowe wyceniają dodatkowo dwie obniżki stóp EBC do końca br.” – napisali w raporcie.