E. Bieńkowska nie będzie szefową Orlenu. D. Tusk: Ktoś jej zrobił krzywdę

Elżbieta Bieńkowska nie będzie prezesem Orlenu – powiedział w piątek premier Donald Tusk. – Ktoś jej zrobił krzywdę – dodał odnosząc się do medialnych spekulacji, z których wynikało, że to właśnie ona miałaby kierować pracami koncernu. Zdjęcie

Elżbieta Bieńkowska nie pokieruje Orlenem /Tomasz Wypych /Reporter

Elżbieta Bieńkowska nie pokieruje Orlenem /Tomasz Wypych /Reporter Reklama

 – Bardzo szanuję panią Bieńkowską, ale ktoś jej robi krzywdę tymi spekulacjami — powiedział premier Tusk w wywiadzie dla Polsatu, Interii, TVP i TVN. Zapowiedział także, że w celu wyboru nowego kierownictwa w spółkach Skarbu Państwa organizowane będą transparentne konkursy.

– Zadbam osobiście o to z panem ministrem [aktywów państwowych Borysem] Budką, żeby proces był transparentny, czytelny dla opinii publicznej, oparty o czytelne zasady. Konkurs będzie metodą, której nikt nie będzie już mógł ominąć, w żadnej spółce Skarbu Państwa – dodał Tusk

Reklama

Elżbieta Bieńkowska była – jak podała „Rzeczpospolita” w ub. tygodniu – przymierzana do objęcia fotela prezesa koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa. 

Wcześniej w grudniu pojawiły się informacje, iż nowym szefem Orlenu może zostać Robert Soszyński. To były wiceprezydent Warszawy. W latach 2008-2012 był szefem PERN, czyli przedsiębiorstwa zajmującego się logistyką naftową, który zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych.

Zmiany w Orlenie. Jest termin zmian w radzie nadzorczej

Na dzień 6 lutego zaplanowane zostało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orlenu. Przewidziano na nim m.in. wyrażenie zgody przez akcjonariuszy na sprzedaż 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System. W czwartek spółka poinformowała o dodaniu punktu do porządku obrad o zmianie w radzie nadzorczej.

Wniosek ten został zgłoszony przez Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych Borysa Budkę. Jego uzasadnieniem jest prawo akcjonariusza do kształtowania składu organu nadzoru Orlenu. W komunikacie podano, że zmiana w harmonogramie NWZA została dokonana na podstawie Kodeksu spółek handlowych oraz Statutu Spółki. Więcej o planowanym WZA pisaliśmy w tym artykule

Zgodnie ze Stautem Orlenu do uprawnień rady nadzorczej należy m.in. powoływanie i odwoływanie prezesa, wiceprezesów i pozostałych członków zarządu. Oznacza to, że Daniel Obajtek może wkrótce pożegnać się ze stanowiskiem prezesa, choć, jak zapowiadał jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, sam poda się do dymisji po wygranej opozycji.

– Nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i swoją godność – mówił prezes Orlenu w RMP FM. Do tej pory jednak ze stanowiska nie zrezygnował.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: 8 lat w ZUS – podsumowanie prof. Gertrudy Uścińskiej Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *