Fundacja, która użytkuje zabytkowy dworek należący do Daniela Obajtka, planuje go wyremontować i wybudować tam m.in. korty tenisowe, basen i amfiteatr – informuje Radio ZET. Rozgłośnia ustaliła, że fundacja próbowała pozyskać na ten cel darowiznę z funduszy pochodzących ze spółki Skarbu Państwa.
Na terenie nieruchomości Daniela Obajtka powstać ma powstać centrum rehabilitacyjno-edukacyjne (GETTY, NurPhoto)
Dworek znajduje się pod Borkowem Lęborskim. Prezes Orlenu Daniel Obajtek kupił go w 2017 roku.
Dworek Obajtka. Oto szczegóły umowy
Zakopiańska fundacja Handicap specjalizuje się w popularyzacji sportu wśród osób z niepełnosprawnościami. W 2020 roku zawarła z prezesem Orlenu umowę na dzierżawę jego nieruchomości, w której ma powstać centrum rehabilitacyjno-edukacyjne.
To właśnie ta fundacja ma się zająć remontem dworku Obajtka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować – Marian Owerko – Biznes Klasa #15
Umowa została podpisana na 40 lat. Obajtek przekazał do użytku fundacji budynek o powierzchni 1150 metrów kwadratowych oraz 6,42 hektara ziemi. Fundacja zobowiązała się wykonać 'niezbędne prace budowlane, modernizacyjne, adaptacyjne i porządkowe’, aby stworzyć tam Centrum Rehabilitacyjno-Terapeutyczno-Edukacyjno-lntegracyjno-Sportowo-Wypoczynkowe – informuje Radio ZET.
„Na terenie należącym do Obajtka ma powstać także między innymi: sala gimnastyczna, siłownia, basen, korty tenisowe, amfiteatr, altany i staw z plażą. Wszystko ma być wybudowane na koszt fundacji. Jednocześnie po zakończeniu umowy Handicap zobowiązuje się do zwrotu nieruchomości w stanie niepogorszonym i zrzeka się wszelkich roszczeń z tytułu poniesionych nakładów. Oznacza to, że właściciel otrzyma nieruchomość w stosunku do stanu pierwotnego wyremontowaną, odbudowaną i rozbudowaną o infrastrukturę rekreacyjno-sportową” – dodaje rozgłośnia.
Fundacja, która użytkuje posiadłość Obajtka zwracała się do Fundacji KGHM o dotację na budowę centrum rehabilitacyjnego. Fundacja KGHM odmówiła – ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski.
Zobacz także:
Kadrowe tsunami trwa. Odwołali członków rady nadzorczej PGE
Majątek Daniela Obajtka
Wirtualna Polska ustaliła, że w ubiegłym roku – w jeden dzień – w niemal wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem był Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. „Przynajmniej część nieruchomości została umową darowizny przepisana na Piotra Obajtka, syna Daniela” – informowała WP.pl.
Prezes Orlenu odniósł się do tej publikacji w mediach społecznościowych.
Mój majątek został wielokrotnie prześwietlony, a to, co komu przekazuję, jest moją prywatną sprawą – stwierdził we wpisie na platformie X (dawniej Twitter).
Zobacz także:
KNF reaguje na wpis Szafarowicza. Analizuje, czy doszło do naruszenia przepisów
Do tamtego momentu Daniel Obajtek był posiadaczem nieruchomości o łącznej wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Już w 2021 r. Wirtualna Polska informowała, że prezes Orlenu jest posiadaczem m.in. 19 ha ziemi, dwóch hoteli, jednego pałacu, jednego apartamentu, sześciu domów, dwóch mieszkań i ośmiu domków letniskowych. Kolejne nieruchomości posiadali jego najbliżsi.