Donald Tusk ma problem. Polacy nie wierzą w jego obietnice gospodarcze

Donald Tusk nie ma zaufania Polaków, jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne. Sondaż przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej” wykazał, że aż 51,5 proc. uczestników uważa, że premier nie poprawi sytuacji gospodarczej kraju. Z kolei tylko 38,1 proc. ankietowanych wyraziło optymizm co do działań rządu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na dane demograficzne osób, które są gotowe zaufać Donaldowi Tuskowi w kwestiach ekonomicznych.

Zdjęcie

Donald Tusk nie przekonał do swoich gospodarczych obietnic Polaków /AFP

Donald Tusk nie przekonał Polaków do swoich obietnic gospodarczych / AFP Reklama

Donald Tusk przewiduje znaczący postęp gospodarczy i w ostatnich dniach nie tylko zaangażował Rafała Brzoskę w proces deregulacji w kraju, ale także podkreślił jego współpracę z Google. Wydaje się jednak, że nie przekonał polskiej opinii publicznej .

Sondaż: Polacy nie ufają zapewnieniom gospodarczym Donalda Tuska

Donald Tusk zapewnia Polaków o wzroście gospodarczym i poprawie sytuacji . „Rzeczpospolita” zleciła przeprowadzenie badania, aby ocenić, jak dobrze odbierane są obietnice premiera. Wyniki tego badania raczej nie przyniosą dobrych wieści szefowi Rady Ministrów.

Reklama

Sondaż SW Research dla „Rzeczpospolitej” zadał Polakom proste pytanie: „ Czy uważasz, że rząd Donalda Tuska może poprawić sytuację gospodarczą Polski? ”. Większość respondentów nie odpowiedziała pozytywnie na to pytanie.

Łącznie 51,5% respondentów wskazało, że rząd Donalda Tuska nie jest w stanie poprawić sytuacji gospodarczej Polski. Liczba ta obejmuje 24,9%, którzy odpowiedzieli „nie” i 26,6%, którzy wybrali „nie, może ją nawet pogorszyć”.

Coraz mniej Polaków wierzy w reformy gospodarcze Donalda Tuska

Liczba osób, które wyraziły przekonanie, że Donald Tusk i jego administracja zmienią sytuację gospodarczą w Polsce, jest znacznie niższa od liczby osób, które krytycznie oceniają umiejętności premiera. Według „Rz” 38,1% respondentów jest optymistycznie nastawionych do poprawy sytuacji gospodarczej w kraju . Spośród nich 28,1% odpowiedziało „tak”, a pozostałe 10% stwierdziło, że już zauważa poprawę sytuacji gospodarczej.

Co ciekawe, znaczny odsetek osób pozostaje niezdecydowany. Spośród uczestników badania 10,3% nie ufa ani nie nie ufa namacalnym wynikom propozycji ekonomicznych Donalda Tuska.

Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research, podkreślił korelację z wiekiem. Badanie wykazało, że respondenci powyżej 50. roku życia (34%) są znacznie bardziej skłonni niż osoby młodsze uwierzyć, że rząd Donalda Tuska poprawi sytuację gospodarczą kraju .

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników internetowego panelu SW Panel w dniach 11-12 lutego br. Wzięło w nim udział 800 użytkowników Internetu w wieku 18 lat i starszych.

Donald Tusk ma ambitne plany, poparte znacznym finansowaniem

Ostatnio rząd Donalda Tuska położył duży nacisk na inicjatywy gospodarcze. Podczas przemówienia na Giełdzie Papierów Wartościowych nie tylko ogłosił plany deregulacji państwa we współpracy z przedsiębiorcami, w szczególności Rafałem Brzoską . „ Deregulacja ma na celu uproszczenie życia polskim przedsiębiorcom , dlatego nie wyobrażam sobie, aby był to proces biurokratyczny. Musimy szybko i pilnie przygotować najprostsze ustawodawstwo deregulacyjne, zmniejszające niepotrzebne obciążenia dla waszego czasu i finansów” – stwierdził Donald Tusk.

10 lutego premier przedstawił strategię gospodarczą rządu. Gabinet Donalda Tuska zamierza nadać priorytet zwiększaniu poziomu inwestycji, co będzie wiązało się ze znacznymi kwotami finansowymi. Do 2025 r. inwestycje w Polsce mają wynieść od 650 do 700 mld zł (ok. 17% PKB), a sam premier zauważył, że „jest to kwota rekordowa”. Podkreślił, że 2025 r. będzie „rokiem przełomu”.

Omawiając planowane inwestycje, Donald Tusk wskazał, że zwiększą one bezpieczeństwo, energię i sprawną logistykę . „Wszystko to wymaga również uwolnienia energii, ponieważ gdy mówimy, że potrzebujemy bezpieczeństwa i energii, nie mamy na myśli wyłącznie energii produkowanej przez elektrownie, która jest dostarczana przez turbiny wiatrowe i ogniwa fotowoltaiczne , ale mówimy również o energii tkwiącej w ludziach” – wyjaśnił premier w swoim przemówieniu 10 lutego. Podkreślił znaczenie przyspieszenia polskiej gospodarki.

Agata Jaroszewska

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Lepsza Polska”. Eksperci o zarobkach Polaków: Wydajność pracy musi być wyższa Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *