Opóźnianie finalizacji wszystkich procedur prawnych po śmierci bliskiej osoby jest powszechnym zjawiskiem. W takich momentach skupiamy się na żałobie, jednak nie zawsze jest to wykonalne. W tym okresie mamy do czynienia z pilnymi terminami, w tym tymi związanymi ze sprawami spadkowymi. Czy spadek może mieć ograniczenie czasowe? Wyjaśniamy, do kogo należy się zwrócić, aby ponownie otworzyć sprawę spadkową.
/ 123RF/PICSEL
Czy spadek może ulec przedawnieniu?
Nie ma możliwości, aby dziedziczenie lub prawo do dziedziczenia podlegało przedawnieniu . Procedury spadkowe mogą zostać wszczęte w dowolnym momencie, który zdecydujemy po śmierci testatora. Niezależnie od tego, kiedy te procedury się odbędą, odziedziczony majątek może należeć do spadkobiercy. Zaleca się jednak, aby nie opóźniać tych formalności.
Długi czas potrzebny do sfinalizowania sprawy spadkowej może mieć liczne implikacje dla spadkobierców. Po upływie znacznego czasu, prowadzenie postępowania spadkowego może stać się dość trudne . Znalezienie wszystkich spadkobierców lub ich następców w przypadku ich śmierci może okazać się trudne. Wydłuży to ramy czasowe podziału spadku i ustalenia praw własności.
Reklama
Czy długi odziedziczone mogą ulec przedawnieniu?
Majątek obejmuje nie tylko aktywa, takie jak nieruchomości, przedmioty wartościowe czy pieniądze. Niestety, możemy również odziedziczyć długi po zmarłym. Jeśli spadkobierca nie odrzucił ich skutecznie, jest zobowiązany je spłacić . Nasuwa się pytanie, czy odziedziczone długi mogą podlegać przedawnieniu?
Okazuje się, że mogą. Termin przedawnienia długów odziedziczonych wygasa po 6 latach od ich powstania . Taka możliwość pojawia się, jeśli wierzyciel nie podejmie działań w celu wyegzekwowania długu w tym terminie.
Ważne jest, aby pamiętać, że nie każdy odziedziczony dług będzie podlegał przedawnieniu . Przedawnienie nie dotyczy alimentów i części głównej kredytów hipotecznych.
Co podlega przedawnieniu w sprawie spadkowej?
Z czasem możemy zachować nasze prawa do majątku, ale możemy utracić nasze prawa do roszczeń związanych z majątkiem . Może to mieć kluczowe znaczenie dla naszych osobistych aktywów.
W sprawach spadkowych przedawnieniu podlegają prawa do:
- odrzucić spadek – spadkobierca ma tylko 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o swoim powołaniu do dziedziczenia, aby odrzucić spadek . Jeśli upłynie ten okres i spadkobierca nie złoży niezbędnych dokumentów, musi przyjąć spadek, co może również obejmować przejęcie długów;
- część obowiązkowa – jeśli spadkobiercy ustawowi zostali wykluczeni z testamentu, mają prawo do części obowiązkowej. Oznacza to, że mogą ubiegać się o odszkodowanie finansowe od spadkobiercy wskazanego w testamencie. Mają 5 lat od ogłoszenia testamentu na zgłoszenie takiego roszczenia. Po upływie tego okresu prawo do wszelkich roszczeń ulega przedawnieniu i przestaje istnieć.
Kto może prowadzić postępowanie spadkowe?
Niezależnie od tego, ile czasu minęło od śmierci bliskiej osoby, sprawa spadkowa musi być rozpatrywana przez sąd lub notariusza . W przypadku postępowania sądowego konieczne jest przeprowadzenie go w sądzie odpowiadającym ostatniemu miejscu zamieszkania spadkodawcy. Postępowanie spadkowe prowadzone w ten sposób często trwa kilka miesięcy lub dłużej . Jego pomyślne zakończenie może jednak doprowadzić do formalnego rozstrzygnięcia statusu majątkowego i nabycia spadku na bezspornych warunkach.
Wskazane jest, aby zwrócić się do notariusza w sprawie postępowania spadkowego tylko wtedy, gdy spadkobiercy są w dobrych stosunkach i zgadzają się na podział majątku. Wszyscy spadkobiercy muszą być obecni na spotkaniu z notariuszem. Podczas tego spotkania sporządzany jest akt poświadczenia dziedziczenia , który służy jako dowód, że osoba wskazana w dokumencie jest spadkobiercą. Ta opcja jest znacznie szybsza i bardziej ekonomiczna.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News