TIMP2 ma kluczowe znaczenie dla poprawy elastyczności procesów i odmłodzenia samego mózgu
Urszula Lesman
Naukowcy z Mount Sinai odkyli funkcję kluczowego białka regulującego plastyczność i funkcję hipokampu, kluczowego obszaru mózgu zaangażowanego w pamięć i uczenie się, który u myszy maleje wraz z wiekiem. Odkrycia zespołu, opublikowane w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”, mogą utorować drogę do lepszego zrozumienia, w jaki sposób białko, znane jako tkankowy inhibitor metaloproteinaz 2 (TIMP2), może być potencjalnie ukierunkowane na leczenie zaburzeń związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera. Ma pomóc w przywróceniu uszkodzonych funkcji poznawczych.
Jak odmłodzić mózg
Wiadomo, że starzenie się wiąże się ze wzrostem ryzyka wielu chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera. Poprzednie prace naukowców wykazały, że białka wzbogacone w młodą krew, w tym TIMP2, można wykorzystać do odmłodzenia funkcji mózgu u starszych zwierząt poprzez wpływ na plastyczność – czyli elastyczność procesów neuronalnych związanych z pamięcią – w hipokampie. Pomimo tego ważnego odkrycia niewiele wiadomo na temat biologii regulującej plastyczność hipokampa na poziomie molekularnym przez TIMP2.
Joseph Castellano, doktor, adiunkt neurologii i neurologii w Icahn School of Medicine w Mount Sinai i główny autor artykułu wyjaśnia, że TIMP2 ma kluczowe znaczenie dla poprawy elastyczności procesów i odmłodzenia samego mózgu. Utrata TIMP2 powoduje zmniejszenie plastyczności mózgu, kłopoty z zapamiętywaniem, kojarzeniem – charakterystyczne dla chorób demencyjnych dotykających osoby w podeszłym wieku.
Kluczowy TIMP2
„To odkrycie ma ważne implikacje dla zasadniczego zrozumienia, w jaki sposób plastyczność jest regulowana na poziomie strukturalnym w obszarach mózgu zaangażowanych w pamięć” – podkreśla dr Castellano, którego laboratorium koncentruje się na charakteryzowaniu czynników mogących odwrócić cechy starzenia się mózgu, planuje zbadać cząsteczki poza TIMP2, które także mają wpływ na starzenie się mózgu.