Czy inflacja powróci do celu w tym roku? Nowe prognozy NBP

„Oczekuje się, że inflacja CPI spadnie poniżej górnego progu odchyleń od celu inflacyjnego NBP w nadchodzących miesiącach” – głosiły prognozy polskiego banku centralnego, które zostały udostępnione po ogłoszeniu decyzji o obniżeniu stóp procentowych. W środę stopy zostały obniżone o 25 punktów bazowych.

Zdjęcie

NBP przedstawił nową ścieżkę inflacji /123RF/PICSEL

NBP ujawnił nową trajektorię inflacji / 123RF/PICSEL Reklama

W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W rezultacie stopa referencyjna wynosi obecnie 5 procent. Jest to druga obniżka w tym roku; pierwsza miała miejsce w maju, przy nieco większej obniżce o 50 punktów bazowych.

Stopy procentowe spadają. A co z inflacją?

Decyzja ta była pewnym zaskoczeniem – większość ekonomistów przewidywała, że stopy pozostaną niezmienione. Najnowsze dane o inflacji konsumenckiej z Głównego Urzędu Statystycznego – wstępny szacunek na czerwiec – ujawniły stopę inflacji na poziomie 4,1%, co stanowi niewielki wzrost w porównaniu z majowymi 4%.

Reklama

„Biorąc pod uwagę dane Głównego Urzędu Statystycznego, można wnioskować, że w czerwcu tego roku inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii była porównywalna z tą obserwowaną w maju , przy czym dynamika cen usług nadal była wysoka. Poprzedni wzrost cen administrowanych nośników energii, wraz z utrzymującą się wysoką roczną dynamiką cen żywności i napojów bezalkoholowych, przyczynia się do utrzymującego się wysokiego poziomu inflacji CPI” – zauważył bank centralny w oświadczeniu.

Podkreślono, że inflacja zarówno w strefie euro, jak i w Stanach Zjednoczonych zbliża się do indywidualnych celów inflacyjnych.

„Perspektywy globalnej aktywności gospodarczej i inflacji są niepewne, szczególnie ze względu na zmiany w polityce handlowej. W Polsce w maju 2025 r. roczna dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej była dodatnia, podczas gdy produkcja budowlano-montażowa ponownie odnotowała spadek rok do roku. Rynek pracy pozostaje solidny z dużą liczbą zatrudnionych osób, chociaż zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2025 r. było niższe niż w roku poprzednim. Roczna dynamika płac w gospodarce narodowej w I kw. 2025 r. odnotowała spadek. Dane z sektora przedsiębiorstw za maj również sugerują spowolnienie wzrostu płac” – stwierdzono.

Nowe prognozy inflacji NBP

NBP przedstawił również nowe prognozy inflacji i PKB, wskazujące, że „roczna dynamika cen będzie mieścić się w przedziale 3,5-4,4% w 2025 r. z 50% prawdopodobieństwem”. Stanowi to znaczny spadek w porównaniu z prognozami z marca (4,1-5,7%).

W tym roku inflacja CPI ma pozostać w ramach celu inflacyjnego NBP (który ustalono na 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem 1 punktu procentowego w obie strony) – prognozy rynkowe sugerują, że może to nastąpić już w lipcu. Ministerstwo Finansów przewiduje, że inflacja CPI wyniesie około 3,0% rok do roku w lipcu 2025 r., jak poinformował minister finansów Andrzej Domański.

NBP prognozuje także niższą dynamikę wzrostu cen niż szacowano trzy miesiące temu na 2026 r. (1,7-4,5% wobec 2,0-4,8%) oraz na 2027 r. (0,9-3,8% wobec 1,1-3,9%).

„Na podstawie dostępnych prognoz inflacja CPI spadnie poniżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP w najbliższych miesiącach. Mając to na uwadze, Rada uznała za zasadne zmodyfikowanie poziomu stóp procentowych NBP” – podkreślono.

W przypadku prognoz PKB szacunki przedstawiają się następująco:

  • 2,9 – 4,3 proc. w 2025 r. (wobec 2,9 – 4,6 proc. w projekcji marcowej),
  • 2,1 – 4,1 proc. w 2026 r. (w porównaniu do 1,9 – 4,0 proc.)
  • 1,3 – 3,7 proc. w 2027 r. (w porównaniu do 1,1 – 3,5 proc.).

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. ''Wydarzenia'': Miała być kamizelka nożoodporna dla każdego ratownika. Jest jedna dla całego zespołu pogotowia ratunkowego Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *