Kontrole masowe rozpoczną się 15 marca, zgodnie z nowelizacją ustawy, która została uchwalona 4 lutego. Zmienione prawo pozwala przedstawicielom Państwowej Inspekcji Pracy na przeprowadzanie wizyt kontrolnych w gospodarstwach rolnych.
/ 123RF/PICSEL
Od 15 marca Państwowa Inspekcja Pracy rozpocznie kontrole gospodarstw rolnych. Zgodnie z nowymi przepisami działalność rolnicza będzie regulowana przez prawo pracy oraz nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednak nowe przepisy wprowadzają nie tylko kontrole, ale także obowiązki dla rolników.
Kontrole od 15 marca. Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolować gospodarstwa rolne
W połowie marca rozpoczną się kontrole rolników przez PIP . Inspektorzy wchodzący na farmę sprawdzą przestrzeganie norm bezpieczeństwa i higieny pracy (OSH) oraz przepisów prawa pracy na terenie gospodarstwa.
Reklama
Niemniej jednak niedawno uchwalone przepisy nowelizacyjne stanowią, że rolnicy będą musieli zmierzyć się z nowymi obowiązkami. Pracownicy pracujący w gospodarstwie będą musieli przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy , a obowiązkiem rolnika będzie zapewnienie im wszelkiego niezbędnego sprzętu ochrony osobistej.
Kary za naruszenia. ARiMR zbierze środki
Jeśli kontrola PIP wykaże jakiekolwiek naruszenia dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i prawa pracy w gospodarstwie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostanie powiadomiona. W związku z tym ARiMR odliczy pieniądze z płatności bezpośrednich.
Rolnicy mogą stracić w ten sposób 3% swoich całkowitych płatności bezpośrednich , jak donosi Poradnik Rolniczy Weekly. Wielokrotne stwierdzenie naruszenia może prowadzić do utraty 10% całkowitej kwoty płatności , a celowe zaniedbanie może skutkować utratą do 15% płatności.
W najsurowszych scenariuszach ARiMR może całkowicie wycofać dotacje dla rolnika. Według portalu branżowego miałoby to miejsce w przypadku celowego i znaczącego nieprzestrzegania przepisów. Ponadto PIP będzie mieć również prawo do nakładania odpowiednich sankcji.
Rolnicy sprzeciwiają się inspekcjom. Sugerują alternatywne podejście
Kontrole, które mają rozpocząć się 15 marca, będą przebiegać według określonej procedury. Państwowa Inspekcja Pracy planuje wybrać podmioty do kontroli na podstawie historii poprzednich kontroli, kryteriów priorytetowych i otrzymanych skarg.
Jednak rolnicy sprzeciwiają się trwającym zmianom. Twierdzą, że włączenie PIP do inspekcji wprowadza dodatkowy podmiot, którego zadaniem jest nadzorowanie działalności rolników. Tymczasem KRUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych Rolników) już monitoruje działania w gospodarstwach rolnych.
– PIP jest wyznaczone do nadzorowania kontroli oraz wypłaty i administrowania płatnościami. ARiMR . Właściwym organem do przeprowadzania takich kontroli jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego , która posiada informacje dotyczące rolników korzystających z pomocy – stwierdza Świętokrzyska Izba Rolnicza w swoim komunikacie.
Przemysław Terlecki