Czy butelki z alkoholem pójdą w ślady opakowań papierosów? Pojawiła się nowa propozycja, która może zmienić wygląd ekspozycji piwa w sklepach detalicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opowiada się za umieszczaniem ostrzeżeń o raku na etykietach. Z kolei przemysł alkoholowy ma inną perspektywę. Jeden kraj UE objął inicjatywę i będzie wymagał umieszczania takich ostrzeżeń na produktach alkoholowych od 2026 r.
/ 123RF/PICSEL
Piwo, wino i napoje spirytusowe mogą wkrótce wymagać wyświetlania istotnych informacji dotyczących potencjalnych chorób wynikających z ich spożycia . Możliwość ta wynika z zaleceń i planów przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
Zmiany w butelkach z alkoholem? KTO ma strategię
Światowa Organizacja Zdrowia ma na celu zmianę wyglądu butelek z alkoholem w sklepach. Ta inicjatywa, która promowałaby bardziej świadome wybory konsumentów , jest ściśle związana z prezentacją produktu.
Reklama
Czy butelki z alkoholem spotka ten sam los, co opakowania papierosów? WHO sugeruje, aby etykiety piwa lub wina przypominały etykiety papierosów . Propozycja umieszczenia ostrzeżeń o raku jest celowa. Badanie przeprowadzone w Europie wykazało, że alkohol przyczynia się do zachorowań na raka u ponad 800 000 osób rocznie. Ponadto wydaje się, że znaczna liczba osób nie zdaje sobie sprawy ze związku między spożyciem alkoholu a rakiem.
Czy ostrzeżenia i grafiki na butelkach z alkoholem mogą pomóc w ochronie zdrowia?
WHO Europe przeprowadziło badania w 14 krajach. Wyniki były zaskakujące, ponieważ okazało się, że zaledwie 15% uczestników zdaje sobie sprawę, że spożycie alkoholu może prowadzić do raka piersi . Świadomość związku między rakiem jelita grubego a spożyciem alkoholu była nieco lepsza, przy czym 39% respondentów przyznało się do istnienia ryzyka.
Dr Hans Henri P. Kluege, dyrektor WHO na Europę, zauważył, że wyświetlanie informacji i grafik na butelkach z alkoholem jest podstawowym aspektem „prawa do zdrowia” . Ekspert podkreślił ponadto, że „udostępnianie takich informacji nie odciąga uwagi konsumentów , ale wręcz przeciwnie, wyposaża ich w wiedzę, a wiedza to potęga”.
Branża alkoholowa ma alternatywną propozycję
Po wprowadzeniu nowych przepisów opakowania papierosów mają teraz widoczne na nich obrazy przedstawiające konsekwencje palenia. Palacze napotykają obrazy organów lub ostrzeżenia wskazujące, że nałóg ten może być śmiertelny. WHO chce wdrożyć podobne podejście w przypadku butelek z alkoholem.
Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia sugerują, że ostrzeżenia na etykietach powinny być nie tylko widoczne, ale także proste, w tym piktogramy lub tekst, który przekazuje ryzyko zachorowania na raka . Jak podaje portal wp.finanse, obecnie tylko 3 z 27 krajów Unii Europejskiej wykorzystuje etykiety informujące konsumentów o szkodliwości produktu.
Branża alkoholowa jest ostrożna w stosunku do sugestii WHO. Przedstawiono alternatywną propozycję, sugerującą umieszczenie kodów QR na etykietach, które mogłyby dostarczać informacji zdrowotnych po zeskanowaniu . Jednak eksperci WHO wskazują na ograniczoną skuteczność tego podejścia, powołując się na badania wskazujące, że tylko 0,26% konsumentów skanuje kody QR.
Irlandia jest liderem w etykietowaniu butelek z alkoholem. Kraj ten jako pierwszy w Unii Europejskiej uchwalił prawo nakazujące producentom umieszczanie ostrzeżeń o rakotwórczych substancjach na butelkach z alkoholem. Rozporządzenie to wejdzie w życie w 2026 r.
Agata Jaroszewska
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News