Globalne ceny miedzi doświadczają znacznego spadku na giełdach po ogłoszeniu nowych taryf przez prezydenta USA Donalda Trumpa, które prawdopodobnie wpłyną na handel międzynarodowy. Inwestorzy pozbywają się metali przemysłowych z powodu obaw o malejący popyt i rosnące konflikty handlowe.
/ 123RF/PICSEL
Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie gwałtownie spadły w związku z wprowadzeniem ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa, twierdzą brokerzy.
Miedź w kontraktach terminowych na trzy miesiące jest teraz notowana o 1,5 proc. niżej, do 9556,50 USD za tonę, po wcześniejszym spadku o 2 proc. do 9516,50 USD za tonę.
Na nowojorskim Comex miedź jest notowana po 4,8990 USD za funt, co oznacza spadek o 2,81 proc. Wcześniej cena spadła aż o 4,2 proc.
Na Szanghajskiej Giełdzie Metali (SHF) miedź kosztuje 78 980,00 juanów za tonę, co stanowi spadek o 1,13 procent.
Reklama
Ceny aluminium i cynku spadły o ponad 1 procent , natomiast ceny kontraktów terminowych na rudę żelaza w Singapurze spadły o 0,6 procent.
Ceny miedzi gwałtownie spadają. Silna reakcja na decyzję USA
Rynki metali doświadczają wyprzedaży po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa taryf. Biały Dom ujawnił, że USA wdrożą taryfy w wysokości 34% na Chiny, 20% na UE i 24% na Japonię, zgodnie z oświadczeniem prezydenta USA Donalda Trumpa w środę.
Trump oświadczył ponadto, że USA nałożą cła wynoszące 25% na Koreę Południową, 32% na Tajwan, 10% na Wielką Brytanię, Brazylię i Singapur, 46% na Wietnam, 31% na Szwajcarię, 49% na Kambodżę, 30% na Republikę Południowej Afryki, 32% na Indonezję, 26% na Indie, 24% na Malezję, 37 % na Bangladesz, 36% na Tajlandię, 17% na Izrael i Filipiny.
Cło w wysokości 10% będzie obowiązywało w takich krajach jak: Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Turcja, Brazylia, Singapur, Maroko, Trynidad i Tobago, Egipt, Chile, Kolumbia, Salwador, Gwatemala, Honduras, Argentyna, Nowa Zelandia, Republika Dominikańska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Peru, Kostaryka, Ekwador, Australia, Katar, Iran, Afganistan i Jemen.
Ponadto USA nałożą cła w wysokości 44% na Sri Lankę, 14% na Nigerię, 41% na Syrię, 29% na Pakistan, 18% na Nikaraguę, 15% na Norwegię, 20% na Jordanię, 47% na Madagaskar, 44% na Mjanmę, 28% na Tunezję, 27% na Kazachstan, 37% na Serbię, 21% na Wybrzeże Kości Słoniowej i 37% na Botswanę.
Trump wspomniał również, że Kanada i Meksyk będą tymczasowo zwolnione z nowej rundy taryf na mocy umowy handlowej USMCA.
Sojusznicy: Cła Trumpa mogą spowodować spadek popytu na metale nieszlachetne
Analitycy podkreślają, że niedawno ogłoszone cła Trumpa mogą wywołać spadek popytu na metale bazowe . „Metale przemysłowe są pod natychmiastową presją, ponieważ inwestorzy przekierowują swoje fundusze do bezpieczniejszych aktywów i odchodzą od bardziej ryzykownych” — zauważył Jia Zheng, starszy trader w Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co. „Rynek uważnie monitoruje potencjalne środki odwetowe ze strony amerykańskich partnerów handlowych, które mogą zwiększyć niepewność w światowej gospodarce” — dodał.
Eksperci sugerują, że ceny miedzi podlegały znacznym wahaniom w ostatnich miesiącach, odkąd Donald Trump po raz pierwszy zaproponował zastosowanie ceł w celu ożywienia amerykańskiego przemysłu.
Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 8 USD do 9700,00 USD za tonę.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News