Spada sprzedaż mieszkań, chociaż deweloperzy oferują promocje. W efekcie „rośnie góra” dostępnych nieruchomości – pisze „Rzeczpospolita”. Zdaniem ekspertów ceny doszły do sufitu i w 2025 r. można spodziewać się obniżek.
Ceny mieszkań spadną w 2025 r.? (Adobe Stock, rozentuzjazmowany)
W listopadzie sprzedano ok. 3,2 tys. mieszkań w siedmiu najważniejszych dla rynku nieruchomości lokalizacjach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław) – wynika z danych Otodom Analitycs. To oznacza, że rok do roku sprzedaż spadła o 15 proc. – wskazuje „Rz”.
I w przyszłym roku lepiej nie będzie, gdyż „rynek jest przepełniony”. – Dziś część ofert jest przeszacowana. W najbliższym czasie możemy oczekiwać choćby symbolicznego obniżenia części cen – ocenił Krzysztof Kabaj z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Ekspert dodał, że „jeśli sprzedającemu zależy na szybkiej transakcji, będzie zmuszony walczyć właśnie ceną”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zbudował medyczne imperium. Z usług jego firmy korzysta 20 mln Polaków. Jakub Swadźba w Biznes Klasa
Coraz więcej mieszkań na sprzedaż
Dziennik podkreśla, że tylko w listopadzie liczba mieszkań na sprzedaż w Warszawie dobiła prawie do 16 tys. – to o 68 proc. większa liczba niż w grudniu ubiegłego roku. Podobnie jest w Krakowie, gdzie „podaż lokali wzrosła od grudnia o 79 proc.”.
Zobacz także:
Bańka na rynku mieszkań? "Mogą się pojawić jednocyfrowe spadki"
Mimo to w stolicy Małopolski nie widać spadków cen mieszkań. W Krakowie za 1 m kw. trzeba zapłacić średnio 16,4 tys. zł. Z kolei w Trójmieście ceny skoczyły nawet o 4 proc. To powinno jednak ulec zmianie.
Podaż na rynku wtórnym pozostanie rekordowa, co oznacza jeszcze większe możliwości negocjacji. Już teraz sprzedający są skłonni obniżyć cenę ofertową o 5–10 proc. – ocenił Łukasz Wydrowski, prezes Estatic Nieruchomości.
Kredyt 0 procent
Po wielu miesiącach dyskusji niedawno minister Krzysztof Paszyk ogłosił, że nie będzie jednak „kredytu 0 proc.”. Mowa o programie dopłat do rat kredytów.
Nowy program miał zastąpić dotychczasowe inicjatywy, takie jak „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Planowano wprowadzenie dopłat do rat kredytów, z kryterium dochodowym opartym na pierwszym progu podatkowym, czyli rocznym dochodzie do 120 tys. zł brutto.
Zobacz także:
Ceny mieszkań na rynku wtórnym. Są nowe dane. Deweloperzy w lekkim odwrocie
„To ogromny sukces społeczeństwa, które mimo potężnego lobbingu deweloperów, flipperów i banków zdołało przekonać rząd do zmiany decyzji. Jako Miasto Jest Nasze, od początku wyrażaliśmy głośny sprzeciw, organizując liczne wydarzenia, w tym kilka demonstracji i happeningi. Dziś możemy być z tego dumni! Dziękujemy wszystkim, którzy angażowali się w akcje protestacyjne!” – skomentowało na portalu X ruch Miasto Jest Nasze.