Powódź w Polsce spowodowała ogromne straty. Wiele osób straciło dobytek swojego życia, bo woda zalała domy, mieszkania i samochody. Za auto zniszczone w powodzi można otrzymać odszkodowanie, pod warunkiem że nasze ubezpieczenie obejmuje tego typu szkody. Jak uzyskać odszkodowanie za samochód uszkodzony na skutek powodzi?
/Kacper Loch /East News
Auto zniszczone w powodzi. Kiedy należy się odszkodowanie?
Odszkodowanie za auto zniszczone lub uszkodzone w wyniku powodzi przysługuje osobom, które posiadają ubezpieczenie AC, czyli autocasco. Niestety polisa OC nie obejmuje szkód spowodowanych powodzią, w związku z czym jedynie posiadacze AC, które jest dobrowolne, mogą starać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela.
Jakie odszkodowanie przysługuje za samochód po powodzi?
Wysokość odszkodowania za zalany samochód zależna będzie od stopnia zalania pojazdu oraz jego wartości całkowitej (przed zalaniem lub ustalonej w dniu zawarcia polisy AC). W razie całkowitego zniszczenia pojazdu, czyli szkody całkowitej przekraczającej 70 proc. wartości pojazdu, firma ubezpieczeniowa wypłaca odszkodowanie w kwocie odpowiadającej wartości pojazdu.
Reklama
Jak wynika z informacji PAP, firma ubezpieczeniowa Link4 w sytuacji całkowitego zniszczenia pojazdu wypłaci właścicielowi różnicę między wartością rynkową pojazdu sprzed szkody (jeżeli polisa zakłada zmienną wartość pojazdu) lub wartością pojazdu ustaloną przy zawarciu umowy ubezpieczenia (jeśli polisa zakłada stałą wartość pojazdu) a wartością pozostałości samochodu, które po szkodzie mają wartość handlową. W podobny sposób ubezpieczenie wypłacać będą pozostałe firmy ubezpieczeniowe.
Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel może również zadecydować o pokryciu kosztów naprawy samochodu, w przypadku, gdy samochód nie został doszczętnie zniszczony.
Odszkodowanie. Jak zgłosić szkodę za auto zniszczone w powodzi?
Po zalaniu samochodu przez powódź trzeba jak najszybciej skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i zgłosić szkodę. W każdej polisie jest wyznaczony termin na zgłoszenie szkody, a jeżeli właściciel pojazdu go przekroczy, to w najgorszym przypadku może to skutkować nawet odmową wypłaty odszkodowania. Po wystąpieniu szkody trzeba również zrobić zdjęcia uszkodzeń i spisać je, a następnie zabezpieczyć samochód/uprzątnąć jego pozostałości.
Obecnie większość firm ubezpieczeniowych wprowadziła szereg udogodnień, które mają przyspieszyć udzielanie pomocy osobom poszkodowanym. Jak wynika z informacji PAP, firma Link4 poinformowała o zapewnieniu priorytetowej obsługi na infolinii oraz zgłoszeniu internetowym. Formalności dotyczące zgłoszeń zostały ograniczone do minimum, mianowicie do zgłoszenia szkody potrzebne są: numer polisy, dane osoby zgłaszającej szkodę, krótki opis okoliczności i numer konta do przelewu.
Link4 dodał, że jego klienci mogą otrzymać wypłatę zaliczki na poczet odszkodowania jeszcze tego samego dnia. Pozostałe firmy również uprościły formalności dotyczące zgłoszenia szkody, np. Warta do zgłoszenia szkody potrzebuje numeru polisy, dowodu rejestracyjnego, danych zgłaszającego, numeru rachunku bankowego oraz zdjęć dokumentujących zalanie.
Powódź. Chcesz uzyskać odszkodowanie za zalany samochód? Tego nie rób
Pracownik jednej z firm ubezpieczeniowych opublikował na swoim Instagramie cenną wskazówkę dla osób, których samochody zostały zalane w wyniku powodzi. „(…) Po prześledzeniu polis: praktycznie wszystkie dają gwarancję płatności za zalanie powodziowe, pod warunkiem że nie nastąpi próba uruchomienia pojazdu”. Próba odpalenia samochodu, który został zalany, może bowiem skutkować zaciągnięciem wody do komory silnika, co stałoby się podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.
Dlaczego? Taką próbę ubezpieczyciel mógłby uznać ze świadome narażenie pojazdu na jeszcze większe uszkodzenia.
Zalany samochód a odszkodowanie AC – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?
Firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania za auto zalane w powodzi, jeżeli uzna, że właściciel podjął umyślne działanie lub rażące niedbalstwo, które spowodowało wyrządzenie szkody lub jeszcze większe uszkodzenie pojazdu. Jak już zostało wspomniane, za takie działanie może zostać uznana próba uruchomienia pojazdu po zalaniu.
WB
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News