W Pracowniczych Planach Kapitałowych uczestniczy obecnie 3,5 mln osób. To znacznie mniej niż zakładali politycy Prawa i Sprawiedliwości, gdy kilka lat temu wprowadzili ten nowy sposób oszczędzania emerytalnego, ale mimo wszystko z każdym rokiem uczestników Planów przybywa.
Partycypacja w programie wynosi 47,66 proc., przy czym najbardziej dynamicznie rośnie w firmach zatrudniających ponad 250 osób. Tam partycypacja osiągnęła 75,70 proc. – dowiadujemy się z najnowszego „Biuletynu PPK”.
Pieniądze można wypłacić po ukończeniu 60. Roku życia oraz wcześniej – to dwie różne procedury. Jak wyglądają?
Wypłata z PPK po 60. roku życia
Po ukończeniu 60. roku życia można pieniądze wypłacić:
- jednorazowo
- ratalnie – wypłaty rozłożone są na co najmniej 120 miesięcznych rat, co pozwala uniknąć podatku od zysków kapitałowych.
Wypłata z PPK przed 60. rokiem życia
Pieniądze można też wypłacić wcześniej, ale będzie się to wiązało z nałożeniem 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), a 30 proc. wpłat, które dokonał pracodawca, zostanie przekierowane nie bezpośrednio na rachunek beneficjenta, ale na jego konto w ZUS.
Niezależnie od momentu dokonania wypłaty, procedura wygląd atak samo:
- wypełniasz wniosek o wypłatę u operatora PPK
- wybierasz tryb wypłaty (jednorazowa lub ratalna)
- składasz wniosek do podmiotu zarządzającego Twoim PPK
- operator weryfikuje wniosek i jeśli nie stwierdzi uchybień, aleci przelanie pieniędzy na wskazane konto.
Co to jest PPK?
PPK o dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania. Środki zgromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestników. Środki zgromadzone w tym programie przez uczestnika PPK zostaną wypłacone mu po osiągnięciu przez niego 60. roku życia (ten sam wiek obowiązuje zarówno kobiety i mężczyzn; wprowadzono go zgodnie z zasadami równego traktowania w odniesieniu do dobrowolnych systemów zabezpieczenia emerytalnego pracowników).
Oszczędzanie w PPK jest dobrowolne – każdy zatrudniony (oraz zleceniobiorca) jest zapisywany do programu automatycznie, ale może się z niego wycofać. Jednocześnie uczestnik PPK, który zrezygnował z udziału w programie, w każdym momencie może ponownie do niego przystąpić.
Wpłaty do PPK są dokonywane przez pracodawcę.
PPK nie obejmują jednoosobowych przedsiębiorców i osoby, które wykonują obowiązki w oparciu o umowę o dzieło.
Dopłaty w PPK
Na starcie każdy uczestnik programu otrzymuje składkę powitalną w wysokości 250 zł, a corocznie do jego konta dopisywane jest 240 zł.
Pracownicze Plany Kapitałowe były wprowadzane przez przedsiębiorstwa od 2019 roku. Terminy wdrożenia PPK w firmach zależały od liczby zatrudnionych osób. Najwcześniej PPK pojawiły się w dużych przedsiębiorstwach, a od 2021 roku zaczęły funkcjonować w firmach zatrudniających mniej niż 20 osób.